Tipy na výlety: Arborétum Mlyňany

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  Arborétum Mlyňany: Narcis
  Arborétum Mlyňany: Narcis
  Arborétum Mlyňany má pár drobných problémov. Napriek tomu, že názov odkazuje na obec Tesárske Mlyňany, sídlo má v obci Vieska nad Žitavou a poštovú schránku na pošte v Slepčanoch. Napriek tomu tam radi chodievame. A keďže sme dní pred Veľkou nocou trávili v Nitre, bolo jasné, že Arborétum navštívime opäť.
  Počasie vyšlo, Anetka veselo behala po parku a voňala rozkvitnuté kvety. Sklamaním bolo jazierko, v ktorom miesto kačiek plávali prepravky, plastový odpad a voda celkovo vykazovala známky toxického odpadu. Prepravky boli už intenzívne obrastené vodnými rastlinami, takže sa nik nemôže vyhovárať na „chuligánov, čo porobili bordel pod rúškom noci“. Rozhodne to tiež bol bordel, ktorý sa nedá hodiť na účet minuloročnej kapamite, ktorá sa prehnala parkom (kalamita). Ešte vlani bolo jazierko plné kačiek, pózovali mi tam žaby. „Zelená živá mapa sveta“ (nachádza sa tu vyše 2300 druhov vzácnych cudzokrajných drevín) akosi chátra. Popri tom som zachytil úvahy o tom, že Arborétum by malo prísť o štvrtý stupeň ochrany:

  Vo februári oznámil Krajský úrad životného prostredia v Nitre zámer znížiť stupeň ochrany 30 parkov v Nitrianskom kraji na najnižší – prvý. V zozname je aj Arborétum Mlyňany. Väčšina z parkov je v treťom stupni ochrany, arborétum v štvrtom. „Myslím, že na úrade sa stala zrejme nejaká chyba. Podali sme odvolanie, ktoré nám odobrilo predsedníctvo Slovenskej akadémie vied, čakáme na odpoveď,“ reagoval riaditeľ Arboréta Peter Hoťka.

  Park patrí akadémii vied a verím, že to s ním myslia dobre. Dokážem pochopiť aj to, že majú málo peňazí a s malým rozpočtom nedokážu robiť zázraky. Po návšteve Arboréta však vo mne ostali zmiešané pocity. Prepravky v jazere miesto kačiek…

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   11 odpovedí na „Tipy na výlety: Arborétum Mlyňany“

   1. skus pridat mapku, pojdem sa tam pozriet ak nezabludim kdesi medzi stromami a dedinami

   2. Ahoj Marek, upozornil som brata na tie prepravky v jazierku a dal mi k tomu taketo vysvetlenie: „Tie prepravky su „kvetinace“ pre korenene lekien zapracovane do dna, inac by sa tam tie lekna neuchytili.“

    1. A potom ich vyberu? Lebo z minulych rokov si nepamatam, ze by z vody cosi take trcalo. Ale ak je to tak, ako pises, tak tieto vyhrady beriem spat. Aspon mam dovod ist do Arboreta este raz tento rok, aby som to mohol odkontrolovat :)

   3. To nie sú prepravky, ael nádoby na vodné rastliny, ktoré mohli vyplávať von ale jazierko býva kontrolované a nádoby bývajú zaťažené aby sa nedostávali na vodnú hladinu. V týchto nádobách sú vysadené väčšinou lekná ktoré celé leto nádherne kvitli a tak doplňali atmosféru parku, je mi lúto aj to že nie je dostatočne vysvetlené prečo ja Arborétum Mlyňany vo Vieske nad Žitavou ale prosím opisujte ho bez tej irónie. V žiadnom prípade si tento areál nezaslúži výsmech..
    Ďakujem

   4. Nádherné fotky… odporúčam takisto arborétum pri poľovníckom zámočku v Topolčiankach, alebo tiež park čo je pri kaštieli Betliar.

   5. Park sa rozprestiera na ploche dvoch katastrálnych území,a to Vieska nad Žitavou a Mlyňany. Vstupná časť parku je na území obce Vieska nad Žitavou. „Arborétum Mlyňany SAV“ je názov organizácie, ktorá park spravuje a nie odkaz,že sa nachádza v obci Tesárske Mlyňany, hoci tento názor s obľubou používajú mnohé masovokomunikačné prostriedky.

   Nie je možné pridávať komentáre.