Recenzia: Oscar Wilde – Ideálny manžel

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  V návale pokleslej zábavy valiacej sa zo všetkých smerov sa Benita rozhodla spraviť opäť niečo pre naše duševné obrodenie a kúpila lístky do divadla. Podobne, ako pred časom SergejJK, v DPOH sme boli na predstavení divadelnej hry Ideálny manžel, ktorú má na svedomí Oscar Wilde. Na predstavenie som sa tešil, pred rokmi som ho videl ako televíznu inscenáciu v podaní českých hercov. „Nuž, budem môcť porovnávať,“ vravel som si spokojne…
  Sir Robert Chiltern je úspešný politik a dokonalý gentleman. Spolu s milující manželkou predstavujú dokonalý harmonický pár. Situácia sa komplikuje, keď do Londýna prichádza pani Chieveleyová. Tá mu ponúka jednudochý obchod: večné zabudnutie na jeho hriech mladosti za podporu pre jej špinavý kšeft. Chiltern sa obráti na svojho priateľa, londýnskeho dandyho lorda Goringa, mimochodom ex-snúbenca pani Chieveleyovej. Lord Goring má zas iný zásadný problém. Jeho pán otec, whig Goring má jediný cieľ: svojho neporiadneho syna oženiť a posadiť do parlamentu. Dej je prepletený množstvom pikantných rozhovorov na tému: vzťahy muža a ženy, politika, morálka, korupcia, čo zabezpečuje aktuálnosť všetkých tém.
  Možno to vyznie absurdne, ale najviac ma uchvátili kostýmy a scéna. Oboje bolo riešené značne veľkoryso. Scéna sa v určitých momentoch krútila, čím sa Alexandre Gruskovej podarilo úspešne vyvolať dojem, že sme vo veľkom viktoriánskom dome. Rovnako kostýmy hercom, dobe i atmosfére sadli a len ťažko sa bránim vulgárnemu prirovnaniu „ako riť na šerbel“ (vidíte, neubránil som sa:)).
  Nuž ale, poďme k hereckým výkonom, ku ktorým som pristupoval s miernymi predsudkami. Jozef Vajda, Maroš Kramár ani Zdena Studenková nepatria medzi mojich obľúbencov. Po Ideálnom manželovi musím povedať, že Kramár aj Studenková veľmi príjemne prekvapili. Naopak, o to väčším sklamaním bol Vajda. Ak sa niekto zabreptá počas predstavenia a dokáže to nejak vtipne zahrať, s radosťou takýto nedostatok akceptujem. Vajda s tým však mal problém počas celého predstavenia. Vyvrcholilo to v momente, keď sa nešťastný Chiltern zdôveruje so svojím tragickým osudom svojmu priateľovi. Vajda situáciu nezvládol a začal sa smiať…
  Ale inak hra, samotné predstavenie, ale aj veľká väčšina hereckých výkonov stoja za to. Neseďte furt pred telkou, hajde do divadla!:)
  Ako to videli inde:
  SergejJK: Oscar Wilde & Ideálny manžel
  Kultura.sk: Ideálny manžel
  SME: Ideálna komédia pre nás

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   6 odpovedí na „Recenzia: Oscar Wilde – Ideálny manžel“

   1. kostymy s tvrdym y a scena boli fakt super. a este morova, studenkova, kramar a polovica vajdu. nech zije oscar wilde!!!

   2. Len pre poriadok, nebol som v divadle ja ale JK.
    Nechodievam do kina, toboz nie do divadla. :-)

   3. aha, sorry, som si nevsimol, ze je tam podpisany niekto iny:) tebe, JK, citatelom i svetu sa za zozo tragicke nedorozumenie ospravedlnujem:)

   4. Povodna hra je carovna, ako vsetky Wildove hry. Co vsak uz stratilo vsetko caro, je DPOH. Je to uz nejaky ten piatok, co som hru videl, ale znechutenie pretrvava doteraz. Aby som vysvetlil, o com hovorim: inscenacia v DPOH bola popretkavana vulgarnostou a dvojzmyselnymi narazkami. Obecenstvo sa zabavalo, mne osobne bolo zle od zaludka. Pravdou ale je, co uz napisal autor recenzie, ze scena a kostymi boli naozaj vydarene.

   5. uf, teraz som si uvedomil, ze uz pekne dlho sme neboli v kamennom divadle. Shakespearovské slávnosti na Bratislavskom hrade su trosku o niecom inom:)

   Nie je možné pridávať komentáre.