Genealógia 9: Tajomný odkaz

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  auschwitzPri pátraní v archíve v Spišskej Novej Vsi som stretol pani, ktorá tvrdila, že „nejaký Tettinger niekedy pred vojnou chodil k nám na gymnázium“. Sľúbila, že sa na to pozrie lepšie a dá mi vedieť. Musím povedať, že jej zistenie ma šokovalo. Miesto odkazu na prospech niektorého z predkov mi totiž poslal kópiu dvoch strán z knihy, ktorú napísal absolvent miestneho gymnázia v Spišskej. Igor-Jakob Bistric. Cez vojnu sa dostal do koncentračného tábora v Osvienčime. Kniha, ktorú napísal, vyšla v roku 1985 v Izraeli. Jej názov hovorí za všetko: Dr. Mengele a selekcia na Appelplatz v koncentračnom tábore v Osvienčime.

  Chcete vedieť viac? Seriál Genealógia pokračuje na stránkach Rodokmeň.
  Čítajte Rodokmeň a vyhrajte knihu!

  Tu je úryvok z kapitoly, ktorá zachytáva spojenecké bombardovanie v okolí tábora začiatkom roka 1944:

  Medzi väznami bolo nemálo mŕtvych a zranených a zasiahlo aj niektorých z mužstva SS. Väčšina ošetrujúceho personálu a aj nás z pisárne preto nasadili ako lekársku pomoc….

  Keď som prišiel na miesto, pomáhal som, kde to bolo potrebné. Odrazu som stál pred SS-manom. Zodvihol som oči a k môjmu úzasu som stál pred spolužiakom z rodného mesta Spišská Nová Ves – volal sa Tettinger. Nemohol som uveriť vlastným očiam, ale bola to pravda. Ako spolužiaci sme sedávali za jednou lavicou, spolu sme hrávali futbal. Teraz ja v trestaneckom mundúre, pretože som Žid a on v uniforme SS. Patril k „Panskej rase“, k čistej nordickej rase….

  Na moju otázku čo tu robí, som nedostal odpoveď. Odišiel bez toho, aby mi odpovedal.

  Predstava, že ktosi z rodiny v minulosti participoval na niečom tak odpornom, mnou otriasla. Autor knihy sa mohol pomýliť. Ten esesák sa mohol na niekoho z našej rodiny len podobať. Možno autor, prípadne vydavateľ knihy chybne napísali meno. Igor-Jakob Bistric chodil na gymnázium, moji predkovia boli chudobní a nepredpokladám, že by niektoré zo siedmich pradedových detí chodilo na takú drahú školu… Otáznikov a pochybností je viac než dosť. Ostáva len pokračovať v pátraní.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   Tags: , ,

   3 431 x čítané

   7 Comments to “Genealógia 9: Tajomný odkaz”

   1. Kusi 30 septembra 2009 at 08:16 #

    No drzim palce, aby to dopadlo podla tvojich predstav, kazdopadne tvoje patranie je naozaj, naozaj zaujimave.

    • marek 30 septembra 2009 at 11:17 #

     Toto patranie nema za ciel dopadnut „podla mojich predstav“. Chcem zistit co najviac o rodine, odkial prisla, co ti ludia robili… Ze niektori z nich spravili riadny preslap, s tym nic nespravim. Kazdopadne, chcem vediet, ako to bolo :)

   2. Trent 30 septembra 2009 at 10:52 #

    ej, cakam dalsie pokracovanie…

   3. sloper 30 septembra 2009 at 11:31 #

    Zacina to byt fakt napinave, drzim palce v dalsom patrani… A mimochodom, to chce fakt odvahu zverejnit aj neprijemne skutocnosti.

    • marek 30 septembra 2009 at 18:39 #

     Vďaka za povzbudenie. Faktom je, že som dlho zvažoval, čo všetko som pripravená dať na web. Zatiaľ som si to uzavrel tak, že skutočnosti zverejním len o členoch rodiny, ktorí už nežijú a ich priami príbuzní nežijú na Slovensku. To by nemal byť problém, keďže väčšina je po vojne nezvestná prípadne ich vysídlili do Nemecka.

   4. rony 30 septembra 2009 at 14:31 #

    Pocital si aj s tym, ze priezvisko mohlo nadobudnut tvar aky mas pomerne nedavno? Tam sa ti mozu spojitosti kludne stratit.

    Moji susedia sa napriklad nedavno premenovali z cigansky znejuceho priezviska na podobne so zamenenym jedinym pismenom (h na n)

    • marek 30 septembra 2009 at 18:21 #

     Nuž jasne, že sa priezvisko mohlo zmeniť, ja ho mam zatiaľ vydokladované predka po predkovi do nejakého roku 1850. Jediná zmena, ktorá v priebehu času nastala je, že niektoré vetvy rodiny majú o jedno „t“ v menej – zrejme chybou zápisu na matrike a potom sa to už s nimi vezie…