Genealógia 9: Tajomný odkaz

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  auschwitzPri pátraní v archíve v Spišskej Novej Vsi som stretol pani, ktorá tvrdila, že „nejaký Tettinger niekedy pred vojnou chodil k nám na gymnázium“. Sľúbila, že sa na to pozrie lepšie a dá mi vedieť. Musím povedať, že jej zistenie ma šokovalo. Miesto odkazu na prospech niektorého z predkov mi totiž poslal kópiu dvoch strán z knihy, ktorú napísal absolvent miestneho gymnázia v Spišskej. Igor-Jakob Bistric. Cez vojnu sa dostal do koncentračného tábora v Osvienčime. Kniha, ktorú napísal, vyšla v roku 1985 v Izraeli. Jej názov hovorí za všetko: Dr. Mengele a selekcia na Appelplatz v koncentračnom tábore v Osvienčime.

  Chcete vedieť viac? Seriál Genealógia pokračuje na stránkach Rodokmeň.
  Čítajte Rodokmeň a vyhrajte knihu!

  Tu je úryvok z kapitoly, ktorá zachytáva spojenecké bombardovanie v okolí tábora začiatkom roka 1944:

  Medzi väznami bolo nemálo mŕtvych a zranených a zasiahlo aj niektorých z mužstva SS. Väčšina ošetrujúceho personálu a aj nás z pisárne preto nasadili ako lekársku pomoc….

  Keď som prišiel na miesto, pomáhal som, kde to bolo potrebné. Odrazu som stál pred SS-manom. Zodvihol som oči a k môjmu úzasu som stál pred spolužiakom z rodného mesta Spišská Nová Ves – volal sa Tettinger. Nemohol som uveriť vlastným očiam, ale bola to pravda. Ako spolužiaci sme sedávali za jednou lavicou, spolu sme hrávali futbal. Teraz ja v trestaneckom mundúre, pretože som Žid a on v uniforme SS. Patril k „Panskej rase“, k čistej nordickej rase….

  Na moju otázku čo tu robí, som nedostal odpoveď. Odišiel bez toho, aby mi odpovedal.

  Predstava, že ktosi z rodiny v minulosti participoval na niečom tak odpornom, mnou otriasla. Autor knihy sa mohol pomýliť. Ten esesák sa mohol na niekoho z našej rodiny len podobať. Možno autor, prípadne vydavateľ knihy chybne napísali meno. Igor-Jakob Bistric chodil na gymnázium, moji predkovia boli chudobní a nepredpokladám, že by niektoré zo siedmich pradedových detí chodilo na takú drahú školu… Otáznikov a pochybností je viac než dosť. Ostáva len pokračovať v pátraní.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   7 odpovedí na „Genealógia 9: Tajomný odkaz“

    1. Toto patranie nema za ciel dopadnut „podla mojich predstav“. Chcem zistit co najviac o rodine, odkial prisla, co ti ludia robili… Ze niektori z nich spravili riadny preslap, s tym nic nespravim. Kazdopadne, chcem vediet, ako to bolo :)

   1. Zacina to byt fakt napinave, drzim palce v dalsom patrani… A mimochodom, to chce fakt odvahu zverejnit aj neprijemne skutocnosti.

    1. Vďaka za povzbudenie. Faktom je, že som dlho zvažoval, čo všetko som pripravená dať na web. Zatiaľ som si to uzavrel tak, že skutočnosti zverejním len o členoch rodiny, ktorí už nežijú a ich priami príbuzní nežijú na Slovensku. To by nemal byť problém, keďže väčšina je po vojne nezvestná prípadne ich vysídlili do Nemecka.

   2. Pocital si aj s tym, ze priezvisko mohlo nadobudnut tvar aky mas pomerne nedavno? Tam sa ti mozu spojitosti kludne stratit.

    Moji susedia sa napriklad nedavno premenovali z cigansky znejuceho priezviska na podobne so zamenenym jedinym pismenom (h na n)

    1. Nuž jasne, že sa priezvisko mohlo zmeniť, ja ho mam zatiaľ vydokladované predka po predkovi do nejakého roku 1850. Jediná zmena, ktorá v priebehu času nastala je, že niektoré vetvy rodiny majú o jedno „t“ v menej – zrejme chybou zápisu na matrike a potom sa to už s nimi vezie…

   Nie je možné pridávať komentáre.