Hľadá sa nový mobil

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  Môj súčasný telefón Garmin Asus Nüvifone M10 sa pomaly, ale isto poberá na večnosť. Na prvý pohľad vyzerá ako nový. Staručký Windows Mobile 6.5.3 Professional plní základné požiadavky bez problémov. Napriek tomu sa nad telefónom zmráka. Na displeji sa už niekoľko mesiacov „rozlieva“ čierna škvrna. Pred pár dňami sa k nej pridala druhá. Zatiaľ nie sú veľké, pomaly však rastú. Nuž načim rozmýšľať nad novým prístrojom. Nuž ale, čo vybrať? Mám pocit, že ponuka, či skôr chaos v ponuke nikdy nebol väčší…

  Najlepšie asi cez prehľad toho, ako prístroj využívam dnes:

  • Telefonovanie – volám relatívne veľa
  • Písanie – SMS posielam obmedzené množstvo, najčastejšie preddefinovaný text (napr. Nemozem hovorit, zavolam neskor :) ). Pomerne aktívne však využívam možnosť prijímať a odosielať maily, takže nový prístroj by mal byť v tejto schopnosti na dobrej úrovni
  • Fotografovanie – pokiaľ chcete odfotiť pohybujúci sa objekt (napr. dieťa), je Garmin Asus Nüvifone M10 katastrofa, v ľútosťou spomínam na starý prístroj Nokia N95, ktorý dodnes považujem za sympatický kompakt spojený s telefónom. Privítal by som preto, aby nový prístroj nefotil sekundu po stlačení spúšte.
  • Video – nemám špeciálne požiadavky
  • GPS – pri bicyklovaní používam aplikáciu SportyPal, ktorý beží snáď na všetkých možných platformách (Android, BlackBerry, iPhone, Java, Symbian and Windows Mobile), takže tu problém nevidím
  • Multimédiá – filmy a podobné veci neriešim, audio na aspoň priemernej úrovni zvláda snáď každý telefón
  • Výdrž – s predchádzajúcimi požiadavkami súvisí potreba dlhej výdrže batérie (nie multimédiá, ale je nepríjemné, ak počas cyklovýletu zaznamenávate cestu do aplikácie SportyPal a v ¾ cesty batéria telefónu oznámi, že už sa jej nechce)
  • Sociálne siete a aplikácie – využívam najmä Facebook (stará aplikácia vo Windows Windows Mobile 6.5.3 je otrasná, takže idem priamo cez prehliadač), trochu Foursquare a Twitter. Tu predpokladám, že všetky súčasné mobily sú na tom 1000x lepšie, ako môj starý telefón.

  K jednotlivým mobilným platformám nemám žiadne mimoriadne predsudky, ani nie som fanúšikom žiadnej z nich. Pozrime sa na to lepšie:

  • Android – páči sa mi previazanie na služby google, ktoré aktívne využívam, nepáči sa mi, že vlastne všetky prístroje sa predávajú na 1-2 generácie starú verziu Android. A aktualizácia systému nepatrí medzi obľúbené voľnočasové aktivity producentov mobilov. Nepáči sa mi, že je tak veľké a pre mňa neprehľadné množstvo modelov. Nemám chuť študovať, v čom je model X od producenta Y lepší ako hardvérovo identický model A od producenta B.
  • BlackBerry – dlho som túto značku len registroval niekde na pozadí. Nedávno som si vyskúšal prácu so starším modelom a celkom sa mi to páčilo. Pozdáva sa mi aj sparťanské rozhranie, niektoré Android mobily vďaka nadstavbe konkrétnej značky pripomínajú skôr cirkusovú atrakciu (čo sa negatívne prejavuje na životnosti batérie). Klávesnica môže byť pri písaní zaujímavým plus.
  • iOS – asi to znie neuveriteľne, ale ešte som ho nemal v rukách, aby som si ho vyskúšal. Na prvý pohľad nevidím zásadné mínusy. Apple ako značka mi žily netrhá, zároveň však jeho fanúšikov nepovažujem za mentálne nespôsobilých.
  • Samsung Bada – máme jeden doma. Všetko funguje, ako má, nekamaráti sa však s aplikáciou SportyPal, takže mínusový bod.
  • Windows Mobile – v mojom prípade podobná ako situácia ako pri Apple. Nevýhodou je podstatne menšie rozšírenie, tým pádom menšia komunita, menej aplikácií, menej… Na starom Windows Mobile sa mi pozdávalo prepojenie s Microsoft aplikáciami a službami (ktoré po odstavení podpory pre starú verziu systému už nefunguje)


  Takže, koho vybrať?

  Samsung Bada – máme jeden doma. Všetko funguje, ako má, nekamaráti sa však s aplikáciou SportyPal, takže mínusový bod.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   6 odpovedí na „Hľadá sa nový mobil“

   1. Samsung Nexus S.
    Mal by mi prísť dnes alebo zajtra :)
    + dobrý pomer cena/výkon. Čistý, aktuálny Android, kladne hodnotený skoro všade
    – nemá blikaciu diódu zmeškaných udalostí.
    Uvidíme aké budú príhody a skúsenosti.

     1. Rony, ono to s tou baterkou zas nie je take tragicke. Napriklad moj stary Garmin-Asus zvlada s plnou baterkou celodenny cyklovylet so zapnutou GPS. iPhone je na tom ako v tomto smere? Ta poziadavka skor smeruje k niektorym Androidom, kde som v recenziach cital, ze ich treba nabijat aj pocas dna…

   2. Súhlas s predchádzajucim komentárom. Dlho som uvažoval a porovnával a nakoniec dom sa rozhodol pre Samsung nexus s. Môj prvý android po rokoch s ios a blackberry asom Max spokojný.

   Nie je možné pridávať komentáre.