Tak sme sa opäť stretli. Ja a Linux

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  ubuntuUž písaní titulku som najskôr napísal Lunex (tavený syr), takže také budú možno aj moje postrehy z krátkeho opätovného stretnutia s Linuxom…Začnem trošku exkurzom do minulosti.

  Naposledy to bolo niekedy koncom minulého tisícročia. Počítačové magazíny v tom čase začali prezentovať Linux ako perspektívnu náhradu systémov od Microsoftu. To boli časy, keď mám pocit, že nik v mojom okolí nemal iný operačný systém ako Windows. Pár spolužiakov (myslím, že boli dvaja) zo strednej šlo študovať nejaké „komplikované veci“ a doma prevádzkovali Linux. O produktoch od Apple sme vedeli, že ich „používajú grafici“ a Američania :) Počítače Apple sme mali v práci, ktorá v tom čase bola v denníku Práca. Mali sme úchvatné čiernobiele monitory s uhlopriečkou menšou ako majú dnešné netpady. Doma sa povaloval Windows a k tomu správy „Linux prichádza na stolné počítače!“ „Konečne plnohodnotná náhrada za Windows“ „Na Linuxe rozbeháte všetko, čo na oknách.“… Tak som to skúsil…

  Prvý pokus bol v tom čase populárna distribúcia RedHat. Po inštalácii som videl NIČ. Takže prišiel spolužiak a vysvetlil mi, že treba prekompilovať jadro. Tak sme kompilovali. Nakoniec som sa dostal do nejakého celkom prehľadného grafického rozhrania.Následne som zistil, že s novým modemom sa neviem dostať na internet. Tak sme čase čosi „komplikovali“. Televízna karta šla, ale bez zvuku. Potom bez teletextu, potom s teletextom ale s rozbitou diakritikou… Medzi jednotlivými krokmi som sledoval spolužiaka ako čosi ťuká v príkazovom riadku. Po pár dňoch systém vyzeral, že bude podľa mojich predstáv. Až kým som sa nepokúsil otvoriť dokument, ktorý vznikol ešte pod Windows. Koniec.

  Druhým kandidátom bola distribúcia SuSe s krásnym chameleónom na CDčku. Bolo to o poznanie lepšie, ale nebolo to ono. Tretí bol na prvý pohľad blbuvzdorný Mandrake. Šteloval a nastavoval som až do momentu, keď systém zahlásil, že ako root nemám oprávnenie prihlásiť sa do systému:)

  Odvtedy ubehlo pár rokov a ja som bol spokojný s Windows 2000, spokojnejší s Windows XP a momentálne Windows 7 ani neviem, že mám (čo považujem za za ideláne).

  Nuž a v tejto konštelácii som bol poctený tým, že by som si mal sám vedieť zmanažovať veci okolo servera, kde beží www.ine.sk www.geni.sk a pár ďalších drobností. Niekoľko hodinové školenie práce v príkazovom riadku bolo pre mňa rovnako vzrušujúci zážitok ako debatovať s teoretickým fyzikom a burzovým maklérom o vplyve teórie relativity na burzový index v Burkina Faso. Ovládanie počítača z príkazového riadku je úchvatná záležitosť. Ľutujem, že príkaz „mysqlcheck -u root –auto-repair –check –optimize –all-databases“ nemôžem používať častejšie :)

  Našťastie nie len príkazovým riadkom je človek živý a tak k serveru môžem z domu pristupovať aj z grafického rozhrania. Samozrejme, že v linuxe:) A aby som si nerobil len srandu, musím povedať, že som bol veľmi príjemne prekvapený.

  Na USB kľúč som vyfasoval distribúciu Ubuntu, nastavil bootovanie z kľúča a… A všetko fungovalo. Internet? Žiaden problém. Diakritika a veci s ňou súvisiace? Žiadny problém. Hry? Nehrávam, takže mi je to jedno. TV kartu momentálne nemám, takže neviem. Každopádne pocit po pár hodinách používania je celkom príjemný. Aktualizácia systému, ako ju poznám z Windows si vyžiadala reštart počítača a následne hodila do placu hlášku o tom, že aktualizácia zlyhala. Vyčítať to systému by bolo krajne nespravodlivé :)

  Jediná vec, ktorá mi tu v tejto chvíli skutočne chýba, je Adobe Photoshop Lightroom. Iný program na prácu s fotografiami nechcem a návrh „Skús Gimp!“ považujem za nepodarený vtip.

  Otázka, či prejdem na Linux v tejto chvíli nie je aktuálna, viem si však predstaviť, že na netbook, prípadne notebook by som bol ochotný nad linuxom rozmýšľať.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   6 odpovedí na „Tak sme sa opäť stretli. Ja a Linux“

   1. ano, v casoch, ked ja som sa zbavil 0,001% moznosti mat Linux na desktope a presiel na OSX ty konecne objavujes nejaky potencial v… syre :)

    absolutne logicky sled dejin :)

    1. Ono to je uplne logicke. ked som bol pred mesiacom na jednom stretnuti genealogov, mali tam svoje stretnutie aj linuxaci. pri vstupe do budovy ma hned ocajchovali: „Vy ste linuxak“?:)

     Ale vazne, nebyt toho, ze som riesil ten server a ze tam je od kamarata poziadavka „sem len s linuxom“, tak nebolo ine riesenie. Takze tu len konstatujem, ze som bol po rokoch prijemne prekvapeny:)

   2. No, ono to uz ani s tym Gimpom nebude taky nepodareny vtip ale prave coskoro podareny :-)

    Sice z hladiska funcionality daleko od Photoshopu, ale zaroven konecne (!) v jednom okne a nie desat separe okienok (vrstvy, nastroje, obrazok etc.).

    1. Pre upresnenie – ja nepouzivam velky photoshop, ale Lightroom, ktory funguje ako taka „digitalna cierna komora“.

   3. ked budes posluchat tak ti skusime nahodit aj ten Adobe Photoshop Lightroom v lunexe ;) uvidime co uvidime.. nabuduce si ujo donesie usb kluc ktory bude cely len pre linux a to co mas teraz s malo miestom sa presunie nan.. :)

   Nie je možné pridávať komentáre.