Adobe Photoshop Lightroom 2

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!
  Adobe Photoshop Lightroom
  Adobe Photoshop Lightroom

  Tí z vás, ktorí pravidelne čítajú tento blog, vedia, že som skončil s pravidelným nákupom časopisov venovaných fotografovaniu. Za takto ušetrené peniaze som si kúpil knihu. Adobe Photoshop Lightroom 2. S týmto skvelým programom na katalogizáciu, spracovanie a export fotografií (či už formou internetových galérií alebo tlačou) pracujem už niekoľko rokov. Postupne som nazbieral určité rutiny – či už vďaka samotnej práci alebo cez rôzne tipy na internete. Stále som však mal pocit, že na úplné „ovládnutie“ programu so všetkými jeho nuansami mi čosi chýba. Rozhodol som sa preto kúpiť knižného sprievodcu programom.

  Na výber boli v podstate tri knihy. Všetky rôzne publikácie tohto charakteru od českých a slovenských autorov som už dávno postavil do ofsajdu, za roky som nenatrafil na jedinú, ktorá by stála za to. V hre teba boli:

  • Scott Kelby: Digitální fotografie v Adobe Photoshop Lightroom 2
  • Adobe Creativ Team: Adobe Photoshop Lightroom 2 Oficiální výukový kurz+2 CD
  • Martin Evening: Photoshop Lightroom 2

  Kelby je dlhodobo kľúčovou postavičkou pri propagácii koní so stajne Adobe. Jeho blogy zamerané na Lightroom pravidelne čítam. Štýl písania je príjemný – fakty prekladané fórmi a „tajnými “ tipmy. Oficiálny výukový kurz z dielne Adobe vyzeral atraktívne vďaka dvom pribaleným CD. Štýl knihy mi však vôbec nesedel. Evening je ostrieľaný fotograf. Bol blízko Lightroomu od začiatku jeho vývoja. Dilemu Kelby kontra Evening za mňa vyriešil internetový obchod Gorila, ktorý na knihu nahodil sexi cenu 16,99 eura (konkurenčný Martinus pýta 28,65). Tu je stručná recenzia knihy Adobe Photoshop Lightroom 2.

  Publikácia so 602 stranami je len brožovaná, ale pri podobných príručkách mi to vyhovuje viac, ako pevná väzba. Kniha je plne farebná, čo považujem pri knihe o (digitálnej) fotografii za samozrejmosť.

  Za výborný nápad považujem že pri vysvetľovaní jednotlivých krokov autor používa okrem fotografií aj obrázky s náhľadom ako menil jednotlivé parametre v nastavení Lightroom. K úplnej spokojnosti už chýba len link, kde by som našiel snímky použité v knihe, aby som si mohol jednotlivé postupy otestovať práve na nich a v prípade potreby ich porovnať so snímkami v knihe.

  Tu je výber toho najzaujímavejšieho z knihy:
  Úvod do aplikácie Adobe Photoshop Lightroom – Čo je Adobe Photoshop Lightroom? Čo budete potrebovať, Inštalácia Lightroomu, Pomoc, Úvod do používateľského rozhrania, Rýchly úvod do Lightroomu, Práca s knihou
  Import fotografií – Import snímok z pamäťovej karty, Bridge ako vstupná brána do Lightroomu, Usporiadanie importovaných fotografií
  Použitie modulu knižnice – Karty modulu Library (knižnica), Modul Library, Upresnenie výberu snímok
  Spravovanie fotografií v module knižnice – Práca s metadátami, Filtrovanie a vyhľadávanie fotografií, Extra tipy pre pokročilých používateľov
  Práca s katalógmi – O katalógoch Lightroomu, Vzťah medzi katalógom a zložkami
  Úpravy obrazu v module Develop – Úprava obrazu v Lightroomu, Ako získať presné farby, Panel Quick Develop (rýchle vyvolávanie), Užívateľské rozhranie modulu Develop, Posúdenie snímok, nástroje pre retušovanie obrazu, Zjednodušenie pracovného postupu
  Umenie čiernobiele fotografie – Prevod na stupne šedej, Doladenie čiernobielych snímok
  Ostrenie a redukcia šumu – zostrenie snímky vo fotoaparáte, Redukcia šumu
  Prepojenie s Photoshopom – Otváranie obrázkov vo Photoshope, Export z Lightroomu
  Tlač – Príprava tlače
  Prezentácia vašej práce – Modul Slideshow (prezentácia), Modul Web
  Dodatok A – Všeobecné nastavenia, Presets, prednastavenie, Nastavenia importu, Externé úpravy, Nastavenie manipulácie so súbormi, Nastavenie rozhrania, Interface
  Dodatok B – Voľby a šablóny, Zložka katalógu, Nastavenie obsahu Lightroomu, RGB v Lightroome, Krivky v Lightroome a Photoshope, Ideálne nastavenie počítača pre Lightroom
  Register

  Kniha Adobe Photoshop Lightroom 2 má podtitul Kompletný sprievodca pre fotografov. V rámci limitov, ktoré človeku dáva samotný Ligtroom, som presvedčený, že podtitul knihy neklame. Ak máte radi Lightroom, môžem vám túto knihu s pokojným svedomím odporučiť. Má čo povedať začiatočníkom, aj ľudom, ktorí s programom pracujú už dlhšie. Príjemným bonusom sú rôzne kuloárne informácie a príbehy z obdobia, keď bol Lightroom len v hlavách vývojárov. Vedeli ste, že sa pôvodne volal Shadowland?

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   5 odpovedí na „Adobe Photoshop Lightroom 2“

   1. JJ, k tomu Kelbymu – dá sa len súhlasiť. Ten jeho štýl môžem. Je badať, že ide o človeka „za vodou“ a ten ľudský prístup bez oháňania sa technickými pojmami je fajn.

    Ten rozdiel medzi Martinusom a Gorilou je fakt zaujímavý. „Žiaľ“, ako som už kedysi písal, APL (či už 1 alebo 2) mi nikdy moc nesedel, tak túto knihu zrejme nikdy čítať nebudem. :) Možno dám ešte možnosť trojke, ale…. aktuálne však v podstate lúštim niečo podobné len pre Zoner Photo Studio (autor Pavel Kristián), ktorého dvanástka ma potešila.

    1. Evening ma podobne prijemny styl pisania. Obaja pani jednoducho vedia pisat knihu pre citatelov:) Je to brutalny rozdiel v porovnani s priruckami, ktore pripominaju skolske ucebnice spred 20-30 rokov :)
     Zoneru som kedysi fandil a aj som nejaky pouzival, ale casom mi tam zacalo cosi blbnut a uz som sa k nemu nevratil :)

     1. V tomto som asi ovplyvnený dávnou minulosťou, keď tých fotiek bolo „zopár“ a organizoval som ich jednoducho do priečinkov v obyčajnom prehliadači (FastStone Image Viewer). V podstate to dodnes riešim podobne s „malou“ pomocou ZPS. 12-ka podstatne zlepšila prácu s RAW (teda hlavne prostredie) a tak už žiadne ext. aplikácie.

      1. Jasne, prinám sa, ze zakladom pre archivaciu fotografii je pre mna nadalej ukladanie snimok do foldrov so zasadou jednoznacnej identifikacie aj v pripade, ze by databaza Lightroom nahodou padla.
       Fotky ukladam do foldrov ROK-MESIAC-SERIA-identifikator
       pricom SERIA je kolky folder pripadne kolke fotenie to je v danom mesiaci a identifikator je v podstate tema, lokalita alebo nieco, podla coho aj po par rokoch budem vediet, co tam je:)

   2. Fotografovaniu sa venujem čisto amatérsky, kúpu knihy som zvažovala dlho, nakoniec som zostala verná časopisom a webom, ale o knihe som počula len chvály- že sa to ľuďom dobre čítalo, tak asi je to individuálne. Myslím, že aj kníhkupectvo XXX má knihu Adobe Photoshop Lightroom 2 takisto oproti konkurencii o čosi lacnejšie…

   Nie je možné pridávať komentáre.