To najlepšie z Fotomaratonu 2009

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  Bratislavský fotomaratón
  Bratislavský fotomaratón
  Na stránke Fotomaratónu už niekoľko dní beží hlasovanie o najlepšie fotografie tohto ročníka. Píšem o tom trochu neskôr, ale chvíľu trvalo, kým som všetkých takmer 600 sérií fotografií prezrel a vybral z nich mojich favoritov. Hlasovať môžete aj vy, stačí sa priamo na stránke zaregistrovať. A ak sa vám budú pozdávať, môžete dať pár hviezdičiek fotkám z mojej produkcie (696) prípadne Alianovi (164).Po prehliadnutí všetkých fotografií môžem povedať, že bolo dosť ľudí, cvaklo v podstate identické fotografie: vyplazený jazyk či topánka k téme „na jazyku“, postava ležiaca na lavičke k zéme „zaspala“… Preto ma potešili najmä snímky, kde ľudia s podobným rizikom rátali a snažili sa nájsť nie prvoplánové stvárnenie témy. Niektorým sa to darilo viac, iným menej. Medzi obľúbené a inšpiratívne miesta súťažiach patrili verejné toalety. Pri prvej záchodovej mise som sa pousmial, pri tretej už ani to. Podobne ma snímky hovna k téme zátišie či celý človek nechávali chladným.

  Témy tohoročného Fotomaratónu považujem za pomerne náročné (a toto isté zrejme napíšem aj o rok:) Veď posúďte:
  00 registračné číslo / registration number
  01 ticho pred / calm before..
  02 dvanásta odbila / just past twelve
  03 nádych / breath
  04 rastiem / i am growing up
  05 živý sen / lucid dream
  06 zátišie / still life
  07 na jazyku / on the tip of tongue
  08 celý človek / whole man
  09 smiech / laughter
  10 blízke duše / close souls
  11 na vážkach / in doubt/ on dragonflies
  12 zaspala / she fell asleep

  A kto sú moji favoriti súťaže Fotomaratón 2009? Kto zvládol spracovanie tém a zároveň sú kvalitné aj fotografie sami o sebe – tzn. kompozícia, ostrosť, farby…? Tu je prehľad toho, čo podľa mňa patrí k tomu lepšiemu až najlepšiemu (vybral som tie, čo považujem za najlepšie, poradie v akom sú série zoradené, je náhodné):

  1. 819 – aj keď ČB prevedenie mnohí autori „zneužívajú“, aby ich fotky vyzerali viac „umelecky“, v tomto prípade ubratie farebnosti pomáha. Oceňujem aj koncepciu pri tvorbe celej série.
  2. 778 – čistá abstrakcia, príjemná séria.
  3. 713 – veľmi príjemná a veľmi vyvážená séria fotografií.
  4. 134 – pekná séria, kde hrá hlavnú úlohu mama s dieťaťom. Vynikajúce snímky občas preruší priemerný.
  5. 113 – hravá séria s jedlom a zápalkami v hlavnej úlohe:)
  6. 231 – čosi podbné ale s hruškou, škoda, že som ju na poslednej fotografii nenašiel. Ale možno len zaspala.
   301 – vyvážená séria, dobré spracovanie
  7. 350 – jediná séria, ktorá má k téme „na jazyku“ odfotenú topánku a dostala sa do môjho užšieho výberu:) Veľmi vtipná séria.
  8. 380 – veľmi podarená séria, kde autor/ka pracoval/a s detailom ruky. Veľmi výstižné a pritom originálne je stvárnenie témy „na jazyku“

  Okrem čitateľskej ankety odborná fotografická porota vyberie desať najlepších sérií účastníkov v kategórii digitál, aj v kategórii analóg. Tieto budú zverejnené od 27. októbra do 2. novembra 2009 v kostole Klarisky na Farskej ul. v Bratislave. Každopádne – verím, že mi nič nezabráni budúci rok sa Fotomaratónu zúčastniť. Pokúsim sa byť s výsledkom mojej práce spokojnejší ako tento rok:) A to nevravím, že som s mojimi fotkami úplne nespokojný:)

  Máte pocit, že som nejakú sériu prehliadol? Dajte mi vedieť!

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   3 odpovede na „To najlepšie z Fotomaratonu 2009s“

   1. mi nechces povedat, ze si pozorne preskumal takmer 600 serii fotiek… a z nich si si zapamatal tychto 8… tak dalsie ani nejdem pozerat…

    1. Hej, pozrel som si vsetky v kategorii digital. Je celkom mozne, ze som jediny (snad okrem poroty:)), ktory tie fotky videl vsetky.
     A ako som si ich zapamatal? priebezne som si linky s cislami a kratkou poznamkou ukladal – take nepoznas?:)))

   Nie je možné pridávať komentáre.