5 tipov pre lepší RSS vo WordPresse

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  rss-feed RSS umožňuje užívateľom prihlásiť sa k odberu noviniek z blogu. Základná podoba RSS zdroja v publikačnom systéme WordPress nie je vyslovene zlá – umožňuje poskytnúť čítačke obsah celého článku (úprimne odporúčam túto možnosť nevyužívať), prípadne úryvok z článku (odporúčam používať:)). K dokonalosti však má ďaleko. Preto sa zíde pár tipov, ako systému, čitateľom ale hlavne vám pomôcť…

  1. Ako vyhodiť kategóriu z RSS

  Nedávno som potreboval z RSS kanála vyradiť jednu kategóriu. Jej zverejnenie na blogu je prirodzené, v RSS čítačke akosi nedávala zmysel. Dôvodov pre vyradanie kategórie z RSS však môže byť viac. Riešením sú niektoré pluginy, prípadne úprava súboru functions.php. Na webe som však narazil na geniálne jednoduché a jednoducho geniálne riešenie. Názorný príklad za všetky slová:

  • klasický feed má tvar: http://www.ine.sk/feed
  • feed bez kategórie číslo 10 vyzerá takto: http://www.ine.sk/feed?cat=-10
  • ak chcete vyradiť kategórie 10 a 20, feed vyzerá takto: http://www.ine.sk/feed?cat=-10&cat=-20

  Ako zistiť číslo kategórie? V administrátorskom rozhraní choďte do časti manažovania kategórií. Ak nabehnete myšou na názov kategórie, ukáže sa vám na konci linku jej číslo.

  2. Vlastné RSS pre každú kategóriu

  Niekedy môže byť výhodné mať pre každú kategóriu vlastné RSS – napríklad ak je váš blog skutočne širokospektrálny a okrem rodinného blogu majú vlastnú kategóriu vaše výtvory haiku či variácie receptov na pelmene. Postup, ako zabezpečiť každej kategórii vlastný feed je jednoduchý:

  1. Otvorte súbor šablóny, podľa toho, kde chcete RSS linky robraziť (najčastejšie sidebar.php)
  2. na vhodné miesto vložte tento kód:
   <?php wp_list_categories(
   ‚feed_image=http://www.myblog.com/image.gif&feed=XML Feed&optioncount=1&children=0‘); ?>
  3. Uložte na server obrázok s ikonou RSS (v príkladovom kóde je to image.gif)

  3. Obľúbené linky ako výpis z RSS

  WordPress už roky disponuje špeciálnou kategóriou pre združovanie obľúbených stránok. Niekomu tzv. blogroll môže vyhovovať, v dnešnej dobe ho však považujem za trochu málo pružný systém. Preto je tu viacero šikovných pluginov, z ktorých si dovolím upozorniť na  RSS Blogroll (web). Ten záležitosť obľúbených stránok vo WordPresse posúva podstatne ďalej. Kam? Ako už z názvu vyplýva, plugin umožnuje linkovať na články z obľúbených stránok.  Možnosti využitia fantázii medze nekladú – napríklad, ak máte niekoľko projektov, ktorým takto môžete pomôcť k návšteve.

  4. Ako upraviť kód feedu

  Štandardný výstup RSS vo WordPresse je pomerne suchý. Plugin Feed Layout (web) umožňuje upraviť výstup k obrazu svojmu. Plugin umožňuje vložiť text, prípadne kód pred články, medzi ne i na konci feedu. Môžete sem vložiť upozornenie pre čitateľov na to, kde nájdu originál článkov (pri pomerne častom vykrádaní obsahu cez RSS to nie je úplne od veci). Bez problémov však môžete do feedu vložiť aj reklamný kód.

  5. Začnite využívať službu Feedburner

  Presmerovanie základného feedu vyriešite napríklad cez plugin FD Feedburner Plugin (web). Feedburner je služba, ktorá uľahčuje prácu s RSS, ale obsahuje aj rôzne zaujímavé nástroje na podporu získavania pravidelných čitateľov blogu.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   Jedna odpoveď na „5 tipov pre lepší RSS vo WordPresse“

   Nie je možné pridávať komentáre.