Genealógia 7. Archív odkrýva tajomstvá

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  Odsun Nemcov V predchádzajúcej časti seriálu ste sa dočítali o tom, že časť rodiny mala problémy s Benešovými dekrétmi a boli ako osoby nepriateľské obnovenej Československej republike, stíhaní. Pátranie a s ním spojené šokujúce odhalenia však zďaleka nekončia. Dnes čosi o národnej a štátnej spoľahlivosti, koncentračných táboroch demokratického štátu a žiadosti spišského obuvníka Martina Zaťka.

  Chcete vedieť viac? Seriál Genealógia pokračuje na stránkach Rodokmeň.
  Čítajte Rodokmeň a vyhrajte knihu!

  Pri ďalšom pátraní v arcíve v Spišskej Novej Vsi som narazil na žiadosť manželky dedovho brata o Osvedčenie o národnej, štátnej a ľudovej demokratickej spoľahlivosti. O podobné osvedčenie v tom čase žiadali stovky a tisíce ľudí. Jozefína Tettingerová o osvedčenie žiadala, aby si mohla otvoriť kadernícku živnosť. Odpoveď krajského národného výboru? Jozefína je vraj len čiastočne spoľahlivá. Dôvod? „Menovaná je manželkou horlivého Nemca , veľkého propagátora nemeckého víťazstva.“

  Pátram teda hlbšie do minulosti. Nachádzam zväzok nazvaný drsne jednoznačne: Ranné hlásenia veliteľa koncentračného tábora (bolo leto 1945, pár mesiacov po vojne). Veliteľ Koncentračného tábora Karol Ševčík 28.6.1945 informoval, že do tábora bolo privezených dvadsať nových osôb. Medzi nimi aj Pavel Tettinger. Zzatiaľ neviem, či ide o prastarého otca alebo jedného z jeho synov.

  Už o dva dni neskôr (30.6.1945) som narazil na žiadosť obuvníka v Spišskej Novej Vsi Martina Zaťka. Žiada o pridelenie pracovných síl zo zaistených Nemcov. Jedným z dvoch „vyvolených“ je obuvník Pavel Tettinger. Podľa profesie sa zdá, že v koncentreačnom tábore je práve prastarý otec, v tom čase 65-ročný pán.  Zaťko žiadosť  odôvodnil takto: „Z mojej dielne boli pridelení do vojenskej dielne u firmy Nehalka dvaja pomocníci, takže som ostal v dielni bez zapracovanej pomocníckej sily s jedným učňom. Keďže pre veľký nával práce nie som v stave svojim zákazníkom zadosť učiniť a to tým viac, že pracujem aj pre vojakov, prosím, aby mojej žiadosti bolo prajne vybavené. Za láskavosť už predom ďakujúc ostávam v dokonalej úcte.

  Koncom augusta 1945 informuje poverený zástupca zaisťovacieho tábora (zaujímavý prechod k politicky korektnému označeniu toho, čo bolo pred pár týždňami koncentrákom) Opaterný, že tábora v Spišskej Novej Vsi bol privezený Ľudovít Tettinger.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   2 odpovede na „Genealógia 7. Archív odkrýva tajomstvás“

   1. nesedi mi tu nejako gramatika, sorry:
    „a boli ako osoby nepriateľské obnovenej Československej republike, stíhaný“

    inak zaujimave, citam so zatajenym dychom, a cakam na dalsie pokracovanie.
    (btw, to myslim teraz vazne, bez srandy…)

   Nie je možné pridávať komentáre.