Genealógia 5. Pokroky v pátraní

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  tettinger Nedávno som písal, aké dôležité je nevzdávať sa pri pátraní a už tu máme „mierny posun v medziach zákona“:) Novinky síce ešte nie sú v nejak dávnej histórii a balansujú kdesi na začiatku dvadsiateho storočia, napriek tomu potešili:) Ale pekne po poriadku.
  Keďže slovenská stopa rodiny Tettinger vedie do Spišskej Novej Vsi, kontaktoval som Matričný úrad – Spišská Nová Ves a tiež Štátny archív Levoča pobočka Spišská Nová Ves. Práve z druhej inštitúcie mi prišla pozitívna odozva a následne sme si vymenili niekoľko mailov. Tu je pár faktov:

  Chcete vedieť viac? Seriál Genealógia pokračuje na stránkach Rodokmeň.
  Čítajte Rodokmeň a vyhrajte knihu!

  Prvé známe bydlisko rodiny na Slovensku: Kukučínova 13, Spišská Nová Ves. Tu žil Pavel Tettinger s manželkou (Júlia, rod. Grün). V sčítacom hárku z roku 1938 sa uvádza, že s nimi v domácnosti žilo päť detí: Pavel, Juraj, Viliam, Ladislav a Eugen. Z dochovalej ústnej tradície by tých detí malo byť viac, uvidíme.
  Každopádne, Tettingerovci sú na Slovensku pomerne krátko. Pavol Tettinger sa narodil v roku 1880 a pod Tatry dorazil z maďarskej obce Bácsbokod (Wikitsch), kde žila silná nemecká komunita.

  Keďže časť rodiny bola po II. svetovej vojne odsunutá, informoval som sa aj na možnosť zistiť, koho všetkého sa odsun týkal. V archívnom depote je uložený Okresný národný výbor v SNV, prezidiálne písomnosti za roky 1945 – 1948 (46 škatúľ). Mestský národný výbor v SNV má za obdobie 1945 – 1947 približne 33 škatúľ. Čo škatuľa, to stovky hárkov papiera. Pani z archívu ma varovala: „Je to prácne a výsledok nie je zaručený.“
  Budúci týždeň ideme na dovolenku do Vysokých Tatier, takže už som sa dohodol s milou pani v archíve, že ich navštívim. Už sa neviem dočkať. Samozrejme, pôjdem sa pozrieť na dom, kde žili, aj keď nie je isté či na danej adrese stojí dom, v ktorom žili.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   5 odpovedí na „Genealógia 5. Pokroky v pátraní“

   1. Gratulujem. S napatim budem tuto kauzu sledovat z chorvatskeho pobrezia s pivkom v ruke. Dont` stop!

   2. Este ma tak napadlo, ze co sa stalo take, ze nejdete na dovolenku do Banskej Stiavnice… hmmmm
    jo, ten subwoofer ti stihnem dat tento tyzden? Alebo po dovolenkach?

    1. Banska Stiavnica bude aj tento rok takmer isto, neboj. Miestny turisticky ruch drzime nad hladinou uz niekolko rokov. Este par a cakam, ze z nas spravia cestnych obcanov:)
     Subwoofer – kedze som bez neho vydrzal doteraz, vydrzim este chvilku, ked sa vratis ty i ja, navstivime u Mata a poriesime:)

   Nie je možné pridávať komentáre.