Genealógia 5. Pokroky v pátraní

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  tettinger Nedávno som písal, aké dôležité je nevzdávať sa pri pátraní a už tu máme „mierny posun v medziach zákona“:) Novinky síce ešte nie sú v nejak dávnej histórii a balansujú kdesi na začiatku dvadsiateho storočia, napriek tomu potešili:) Ale pekne po poriadku.
  Keďže slovenská stopa rodiny Tettinger vedie do Spišskej Novej Vsi, kontaktoval som Matričný úrad – Spišská Nová Ves a tiež Štátny archív Levoča pobočka Spišská Nová Ves. Práve z druhej inštitúcie mi prišla pozitívna odozva a následne sme si vymenili niekoľko mailov. Tu je pár faktov:

  Chcete vedieť viac? Seriál Genealógia pokračuje na stránkach Rodokmeň.
  Čítajte Rodokmeň a vyhrajte knihu!

  Prvé známe bydlisko rodiny na Slovensku: Kukučínova 13, Spišská Nová Ves. Tu žil Pavel Tettinger s manželkou (Júlia, rod. Grün). V sčítacom hárku z roku 1938 sa uvádza, že s nimi v domácnosti žilo päť detí: Pavel, Juraj, Viliam, Ladislav a Eugen. Z dochovalej ústnej tradície by tých detí malo byť viac, uvidíme.
  Každopádne, Tettingerovci sú na Slovensku pomerne krátko. Pavol Tettinger sa narodil v roku 1880 a pod Tatry dorazil z maďarskej obce Bácsbokod (Wikitsch), kde žila silná nemecká komunita.

  Keďže časť rodiny bola po II. svetovej vojne odsunutá, informoval som sa aj na možnosť zistiť, koho všetkého sa odsun týkal. V archívnom depote je uložený Okresný národný výbor v SNV, prezidiálne písomnosti za roky 1945 – 1948 (46 škatúľ). Mestský národný výbor v SNV má za obdobie 1945 – 1947 približne 33 škatúľ. Čo škatuľa, to stovky hárkov papiera. Pani z archívu ma varovala: „Je to prácne a výsledok nie je zaručený.“
  Budúci týždeň ideme na dovolenku do Vysokých Tatier, takže už som sa dohodol s milou pani v archíve, že ich navštívim. Už sa neviem dočkať. Samozrejme, pôjdem sa pozrieť na dom, kde žili, aj keď nie je isté či na danej adrese stojí dom, v ktorom žili.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   Tags: ,

   2 677 x čítané

   5 Comments to “Genealógia 5. Pokroky v pátraní”

   1. Trent 29 júla 2009 at 12:43 #

    Gratulujem. S napatim budem tuto kauzu sledovat z chorvatskeho pobrezia s pivkom v ruke. Dont` stop!

    • marek 29 júla 2009 at 19:19 #

     Echy, ty provokater!:) Aspon si nerob srandu:)

   2. Trent 29 júla 2009 at 16:42 #

    Este ma tak napadlo, ze co sa stalo take, ze nejdete na dovolenku do Banskej Stiavnice… hmmmm
    jo, ten subwoofer ti stihnem dat tento tyzden? Alebo po dovolenkach?

    • marek 29 júla 2009 at 19:21 #

     Banska Stiavnica bude aj tento rok takmer isto, neboj. Miestny turisticky ruch drzime nad hladinou uz niekolko rokov. Este par a cakam, ze z nas spravia cestnych obcanov:)
     Subwoofer – kedze som bez neho vydrzal doteraz, vydrzim este chvilku, ked sa vratis ty i ja, navstivime u Mata a poriesime:)

   3. Trent 29 júla 2009 at 22:11 #

    suhlasim velice silno…