Návod na inštaláciu WordPress 02

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!
  Wordpress logo

  Wordpress logo

  Doménu máme vybranú a zakúpenú, našli sme firmu, ktorá nám poskytne priestor, hosting. Prišiel čas ďalej neotáľať a nainštalovať samotný WordPress. Nie je to nič zložité. Ak sa neobjavia komplikácie, je to otázka niekoľkých minút.

  Cez administratívne rozhranie (link vám dá váš poskytovateľ hostingu) si vytvorte databázu a nastavte kódovanie UTF-8. To by malo zabrániť tomu, aby sa vám miesto textu na webe vypisovali rôzne štvorčeky a nezmysly.

  Následne si stiahnite aktuálnu verziu WordPress z oficiálneho webu. Inštalačný balík je zabalený ako zip, takže by nemal byť problém rozbaliť ho u seba na pevný disk.

  Nahrajte rozbalený balík WordPress na server. Postup sa môže líšiť podľa poskytovateľa hostingu. Ja používam FTP klienta Total Commander. Pričom celý balík kopírujem do foldra, ktorý je na konci cesty, ktorá vyzerá približne takto:

  doména/subdomains/www/html/

  Po úspešnom nakopírovaní napíšte do internetového prehliadača tento riadok:

  vasa-stranka.nieco/wp-admin/install.php (nezabudnite miesto vasa-stranka.nieco zadať vašu doménu:))

  Ak všetko prebehlo úspešne, zobrazí sa vám nasledujúci obrázok:

  Inštalácia wordpress: Prvý obrázok

  Inštalácia wordpress: Prvý obrázok

  Práve ste sa dozvedeli, že neexistuje súbor wp-config.php, takže ho poďme vytvoriť:

  Inštalácia wordpress: Vytvorenie wp-config.php súboru

  Inštalácia wordpress: Vytvorenie wp-config.php súboru

  Konfiguračný súbor sme úspešne vytvorili. WordPress nás o tom radostne informuje:

  Inštalácia wordpress: wp-config.php bol vytvorený

  Inštalácia wordpress: wp-config.php bol vytvorený

  Nastáva moment, kedy si zapnite stopky. Od chvíle, keď úspešne nainštalujete WordPress vás nedelí viac ako 5 minút. Do formulára zadajte názov blogu a mail, ktorý sa vám zíde, ak zabudnete prihlasovacie heslo:

  Inštalácia wordpress: Už len 5 minút

  Inštalácia wordpress: Už len 5 minút

  Hotovo! Prvé heslo vám vygeneruje samotný WordPress. Heslo a prihlasovacie meno (admin) vám príde na mail. Teraz už stačí len prvý raz sa prihlásiť:

  Inštalácia WordPress: Prvé heslo vám vygeneruje systém

  Inštalácia WordPress: Prvé heslo vám vygeneruje systém

  Zadajte adresu vasa-stranka.nieco/wp-admin, vyplňte meno (admin) a heslo, ktoré vám vygeneroval WordPress. Výsledkom bude tento obrázok:

  Inštalácia wordpress: Prihlásenie do systému

  Inštalácia wordpress: Prihlásenie do systému

  Prvým krokom bude zmena hesla. O nastavení WordPress v administratívnom rozhraní nabudúce.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   Tags:

   6 085 x čítané

   5 Comments to “Návod na inštaláciu WordPress 02”

   1. Savione 18 februára 2009 at 08:42 #

    Pekný návod. Akurát by som doplnil, že celý proces inštalácie môže byť aj v slovenčine. Stačí si stiahnuť WordPress zo stránky WordPress Slovensko.

    • marek 18 februára 2009 at 08:46 #

     No vidis, na slovencinu som uplne zabudol:) Co sa tyka stahovania celeho CMS, osobne preferujem stiahnutie z originalneho zdroja a k nemu stiahnut lokalizaciu. BTW: Na mail ti odpisem este dnes:)

   2. Prae 21 februára 2009 at 12:01 #

    Kedy bude slubovany diel tri?
    :-)

    • marek 21 februára 2009 at 16:28 #

     v pondelok? v utorok? ale ako VIP navstevnik mas clanok vo svojej mailovej schranke :)

   Trackbacks/Pingbacks

   1. 10 najlepších pluginov pre Wordpress | Poviedkar - 2 septembra 2009

    […] Keďže inštalácia WordPresssa nám podarila, nastavenie systému máme úspešne za sebou, prišiel čas inštalovať základné pluginy (rozšírenia) pre náš obľúbený publikačný systém. Nebudem vás dlho napínať. Tu je môj zoznam najlepších 10 pluginov pre WordPress. Používam ich na takmer všetkých blogoch – svojich, aj tých, ktoré som nainštaloval známym.2-4 comment fix – slovenčina a wordpress nie sú veľkí kamaráti. Tento plugin upravuje správne skloňovanie počtu komentárov. Recenzia pluginu.Akismet – pomerne úspešný bojovník proti spamu. V kombinácii s inými technikami zabezpečí, že sa na vašom blogu nezobrazia ponuky na rôzne lieky a repliky hodiniek. Návod na Akismet.FD Feedburner Plugin – presmeruje váš RSS na zdroj od Feedburner. To vám uľahčí spraviť si prehľad o tom, koľko ľudí takto odoberá vaše články a číta váš blog.Get Recent Comments – plugin zobrazí najnovšie komentáre na vašej stránke.Popularity Contest – na základe vybraných kritérií zobrazí najpopulárnejšie články na blogu. Hodnotí počet čítaní, komentárov, dátum vydania… všetkým parametrom môžete dať váhu, akú uznáte za vhodnú (napr. klásť väčší dôraz na články, ktoré vyvolali diskusiu pred čítanosťou).Similar Posts – zobrazí podobné a súvisiace článkySociable – plugin, ktorý umožňuje linkovať vaše články na vybrané sociálne siete. V ponuke ich je (niekoľko desiatok, je na vás, ktoré zobrazíte na svojom blogu. Odporúčam nepreháňať to.Subscribe Remind – jednoduchý plugin, ktorý pripomenie vašim čitateľom možnosť odberu nových článkov cez RSS.WP-PageNavi – lepšia navigácia pri listovaní v archíve, prípadne niektorej rubrikeWP-PostViews – zobrazí počet čítaní jednotlivých článkov.WP-Stats – základný plugin pre štatistiky vo WordPresse., počet komentárov, najaktívnejších prispievateľov a komentátorov. Zo všetkých prehľadov vie spraviť rebríčky – najčítanejšie články, najkomentovanejšie články… […]