Návod na inštaláciu WordPress 01

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!
  Wordpress logo
  Wordpress logo

  V posledných týždňoch sa na mňa obrátilo niekoľko ľudí s otázkami na WordPress. Aj keď k expertovi na wordpress mám asi tak ďaleko ako väčšina prezidentských kandidátov k funkcii hlavy štátu, skúsim sa podeliť o svoje skúsenosti s týmto publikačným systémom. Návod na sprevádzkovanie konkrétného blogu prebieha na verzii wordpress 2.71. Upozorňujem, že moje zručnosti a znalosti v oblasti správy servera a podobných vylomenín sú na úrovni pokročilého laika. Preto je možné, že nie vždy použijem explicitne presný termín, na zrozumiteľnosti by to však nemalo mať negatívne dôsledky. Pri návode vychádzam zo svojich skúseností, negarantujem preto, že moje rady budú univerzálne platné. Nuž ale poďme na to krok za krokom alebo ako vravia intelektuáli step-by-step:)Prvým krokom bude výber hostingu… ále nie. Prvý je výber domény, na ktorej pobeží váš web. Na výber máte slovenské domény s koncovkou „sk“, európske s koncovkou „eu“ a desiatky ďalších. Firiem, ktoré vám s kúpou domény pomôžu sú desiatky. Dajte si len pozor, aby v dohode nebola nejaká kuleha a aby kúpená doména bola následne skutočne vaša. Rovnako, ak na to nemáte nejaký supervážny dôvod, ignorujte ponuky obchodníkov špekulantov s doménami, ktorí sú schopní za „sexi doménu“ pýtať stovky a tisícky eur. Napríklad – adresa sex.com vraj stála 14 miliónov dolárov. Ak sa bavíme o prevádzke vlastného blogu, stačí si prebehnúť pár úspešných slovenských blogov a je vám zrejmé, že na názve až tak nezáleží, aj keď je isto ľahšie zapamätať si link ine.sk ako fakt-super-namakany-blog-fera-pandravu-z-leopoldova.sk. Na poslatky za vlastnú doménu si pripravte rádovo pár eur až pár desiatok eur ročne.

  V druhom bode prichádza na rad výber hostingu – servera, na ktorom budete svoj web prevádzkovať. Keď si budete hľadať hosting, mal by zvládať tieto základné požiadavky:

  1. PHP vo verzii 4.3 a vyšší
  2. MySQL vo verzii 4.0 a vyšší
  3. Apache mod_rewrite modue (nie je nevyhnutné, umožňuje však „pekné“ linky – miesto www.ine.sk/?p=11 tak uvidíte www.ine.sk/nazov-clanku)

  Ak máte pocit, že termíny ako PHP a MySQL nerozumiete a jediný Apache bol Winettou, nič to. Poprave, pre základnú prevádzku blogu vám postačí vedieť, že ich zvláda vás hosting. Firiem, ktoré ho ponúkajú je veľké množstvo. Niektoré sú zadarmo (so všetkými nevýhodami s tým spojenými – vkladanie reklamy, malý priestor pre dáta, nízka garancia fungovania…) alebo platené (rádovo desiatky eur ročne). Ine.sk beží už 5 rokov na hostingu firmy Luneta a v najbližších rokoch na tom nemienim nič meniť:)

  Predohru máme za sebou. V najbližšej časti sa pozrieme na samotnú inštaláciu systému.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!