TOP 10 programov roku 2008

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  Software
  Software
  Živě pokračuje v tradícii vyhlásenia najlepších programov za uplynulý rok. A aby som na blogu ostal verný tradícii pokračujem na ine.sk v refektovaní tohto rebríčka. Keď som podobné porovnanie robil pred dvoma rokmi, vyšlo mi, že som úplne mimo softvérových trendov. Vtedy som totiž zistil, že väčšinu tých skvelých programov nepoužívam, väčšinu z tej väčšiny ani nikdy používať nebudem:) Ako to dopadlo tento rok?

  • 10. Microsoft Windows Live – zadarmo dostupný online balík aplikácií Windows Live obsahuje e-mailového klienta, Writer Writer na publikovanie textov, Fotogalériu a ďalšie vychytávky. Najviac ma zaujala služba Live SkyDrive na ukladanie dát. Služba je dostupná v slovenčine. U mňa by Windows Live do desiatky neprešiel z jednoduchého dôvodu – nepoužívam ho. V podstate všetky služby, ktoré ponúka mám k dispozícii cez rôzne produkty od Google a s nimi som spokojný.
   9. Microsoft Office 2008 pre Mac OS X – Kancelársky balík aplikácií má rôzne free alternatívy, pre mňa však zostáva Word a Excell od Microsoftu pre mňa ostáva dlhé roky trvalkou. Doma aj v práci som skúšal OpenOffice, svojho času aj produkt českej spoločnosti Software 602. V oboch prípadoch som bol tlačený ku kompromisom. Problémy možno nenastali v 80-percentách práce s dokumentom, keď však prišli, ťažko sa mi riešili. Preto doma máme na PC aj na notebooku nainštalované Microsoft Office Basic 2007. Na novú verziu neplánujeme prejsť.
   8. KDE4 – a to sa používa kde?:) S experimentovaním s Linuxom som prestal pred pár rokmi. Bolo milé sledovať, ako sa Linux postupne zlepšuje v ústretovosti smerom k laickému užívateľovi. Po pár rokoch sa dokonca dostal do štádia, keď inštaláciu za štandardných podmienok zvládne každý, kto zvládne inštaláciu niektorého z operačných systémov od Microsoftu. Doma bežíme na MS Windows XP (stolný PC) a Windows Vista (notebook).
   7. Zoner Photo Studio 11 – české zlaté ručičiky už roky odvádzajú dobrú prácu. Svojho času som Zoner Photo Studio používal. Ale… pozri bod 6:)
   6. Adobe Photoshop Lightroom 2 – skvelý správca fotografií, vývojová komora, solídne možnosti na úpravu fotografií. Photoshop Lightroom používam od verzie 1.0, po prechode na dvojkovú radu pribudlo viacero vylepšení. Za kľúčové považujem tieto: podpora práce na viacerých monitoroch, lokálna úprava a odstraňovanie chýb na obrázku, Vylepšenia pre Kolekciu (Collection) a nová možnosť tzv. Smart Collections. Medzitým vyšla verzia Adobe Photoshop Lightroom 2.2, ktorá však prináša len kozmetické úpravy.
   5. Microsoft Visual Studio 2008 Express Edition – nuž toto ide úplne mimo mojej maličkosti.
   4. OpenOffice.org 3 – pozri bod 9.
   3. Adobe Creative Suite 4 – verím, že skvelý balík aplikácií. Svojou cenou je však úplne mimo možností našej domácnosti. Na fotografie používam Adobe Lightroom, video neriešime, lebo nemáme kameru.
   2. Mozilla Firefox 3 – jasná jednotka pre behanie po internete. Pozri bod 2.
   1. Google Chrome 1 – V čase, keď sa mal objaviť nový prehliadač z dielne Google, napísal som:
  • „Ja zatiaľ ostávam spokojným užívateľom Mozilla Firefox, ktorý som si za posledných pár rokov vďaka pluginom odladil k maximálnej spokojnosti.“

  • O pár mesiacov neskôr a po otestovaní schopností a neschopností nového prehliadača môžem spokojne povedať, že na tvrdení spred pár mesiacov sa nič nezmenilo.

  Zdroj rebríčka: Živě

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!