WordPress 2.7

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!
  Wordpress logo
  Wordpress logo

  Vyšiel nový WordPress. Stalo sa tak pred pár dňami, na tento blog prišla nová verzia populárneho CMS až cez víkend, dôvodom bolo frontálne ochorenie v rodine a z toho vyplývajúci nedostatok času:) Verzia 2.7 s kódovým označením Coltrane nie je len oprava chýb a pár kozmetických úprav. 2.7 prináša relovúciu. Zásadné zmeny sú neprehliadnuteľné v administrátorskom rozhraní. Neprehliadnuteľnosť zmien v GUI je tak veľká, že krátko po upgrade mám problém vyznať sa v tom, čo kde je.  Pôvodne horizontálna orientácia prvkov sa zmenila na vertikálnu. Pôsobí to minimálne zvláštne. Vľavo mám totiž „nekonečný“ slíž – stĺpec ovládacích prvkov. Hlavný priestor pritom často zíva prázdnotou.Stačí sa pozrieť na priložené obrázky, pozitívne promo zas prináša oficiálne video.

  Aby som však neostal len pri tom, čo je viditeľné na prvý pohľad, tu je prehľad kľúčových zmien:

  • Automatický upgrade – prechod na novú verziu WordPress nemôže byť jednoduchšia – stačí stlačiť jediné tlačidlo. Táto zmena sa dala očakávať po tom, ako WordPress úspešne otestoval možnosť rovnako prejsť na vyššiu verziu pluginov (zásuvných modulov). Samozrejme, s touto zmenou je spojené aj isté riziko „podvrhnutia“ iného kódu, než človek očakáva.
  • Odpovede na komentáre – odpovedať sa dá rovno z administrácie. Pri každom komentári je link na „reply“.
  • Rýchlejší WordPress – autori sľubujú, že nová verzia je rýchlejšia ako 2.6. Popravde, nejak som si to nestihol všimnúť.
  • Lepšia administrácia – úpravy zaradenia článkov, do rubrík, priradenia tagov (štítkov), úprava dátumu publikovania… Doteraz som musel využívať externý plugin Admin Management Xtended, ktorý umožňoval tieto zmeny bez toho, aby človek musel otvárať na editáciu celý článok. Plugin už nie je potrebný, WordPress má tieto vlastnosti integrované v sebe.
  • Vylepšená Media Library – knižnica, ktorá obsahuje všetky audio a video súbory umožňuje pohodlnejšie vkladať jednotlivé súbory prípadne galérie (ich vizuál je možné pred zverejnením pohodlne upraviť).
  • Vylepšená Nástenka (Dashboard) – je slušne konfigorovateľná, takže na dôležité miesta človek dostane prvky, ktoré potrebuje. Naopak, nepotrebné veci nie je problém úplne odstrániť.
  • QuickPress – čo iné, ako bleskové pulikovanie?:) Je možné priamo z Nástenky. Ideálne pre bleskové správy, zatiaľ som však necítil potrebu to využiť.
  • Screen Option – v podstate každé okno administrátorského rozhrania je upraviteľné. Nevravím, že možnosti sú svetoborné, ale je to milé:)

  Dôležitá poznámka na záver – ine.sk beží na WordPress 2.7. Po prechode na novú verziu nenastal problém v podobe nekompatibility žiadneho pluginu.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   2 odpovede na „WordPress 2.7s“

   1. Tak to vidim, ze coskoro aj DVD za facku prejde na 2.7 :) Marek, nemohol by si este spravit prehlad vsetkych tebou pouzivanych pluginov? Tvoj dashboard vyzera slusne vytuningovany…

   Nie je možné pridávať komentáre.