Predčasné Vianoce? Poslanci nám dali novú daň

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  petrzalka-erb.gif Miestne zastupiteľstvo v bratislavskej Petržalke dnes odkleplo spoplatnenie parkovania na parkoviskách v správe mestskej časti. Podrobnosti a výšku miestnej dane pre Petržalčanov určia miestni poslanci neskôr. Chvíľu nás asi nechajú rozdýchať tento predvianočný darček. V nariadení mestskej časti č.5/2004 o miestnych daniach sa uvádza, že daň za užívanie verejného priestranstva za motorové vozidlo do 3,5 tony je približne tri až päť tisíc korún ročne. Konkrétne:

  Za motorové vozidlá do 3,5 tony (obvyklá parkovacia plocha 12,5 m2):

  • 0,65 Sk/m2 a deň za vozidlo pre fyzickú osobu,
  • 1,10 Sk/m2 a deň za vozidlo pre právnickú osobu, alebo pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom

  Za motorové vozidlá nad 3,5 tony – osobného automobilu (obvyklá parkovacia plocha 12,5 m2), nákladného automobilu alebo autobusu (obvyklá parkovacia plocha 33,5 m2):

  • 1,10 Sk/m2 a deň za vozidlo pre fyzickú osobu,
  • 2,20 Sk/m2 a deň za vozidlo pre právnickú osobu, alebo pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom.

  Parkovanie v Petržalke v číslach

  •   18 448 parkovacích státí (z nich 15 706 spravuje mestská časť)
  •   v Petržalke je evidovaných 11 tisíc nákladných a 76 tisíc osobných motorových vozidiel
  •   60 000 parkovacích miest chýba

  Moja praktická skúsenosť? Večer chodím z práce okolo 21,00 až 22,00. V tomto čase na 99% nemám šancu zaparkovať pri dome. Bez šance je to aj na okolitých parkoviskách, takže musím ísť parkovať k hypermarketu Tesco. Odmietam sa pridať k masám, ktoré auto zaparkujú na chodníku tak, že pomaly nie je možné dostať sa do domu, rovnako odmietam parkovať na trávniku. Že parkovanie pri Tescu nie je kóšer riešenie pre obchod a nie je to ideálne riešenie ani pre mňa, snáď ani netreba vysvetľovať. A za toto mám platiť mestskej časti každoročne nejakú daň? V tejto chvíli to považujem za hlboké nedorozumenie.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   4 odpovede na „Predčasné Vianoce? Poslanci nám dali novú daňs“

   1. Takze mestska cast chce vyberat dan od 90 tisic majitelov automobilov za parkovacie miesta v pocte 15 tisic?

    cize DAN za neexistujuce „pozitky“? :-)

    radsej nedychat a necumiet z okien, lebo nam spoplatnia aj vyhlad do okien protajsieho baraku ako verejne poskytovanu sluzbu :-)

   2. Tak Vám treba petržalčania. Nemali ste si zvoliť SDL mafiu. Tí si pozamestnávajú svojich parteigenosse a rodiny a Vás budú daňami šklbať o peniaze. To je ono.
    A čo keby ste sa konečne stoporili a tých zločincov vyhádzali z mastných korýt. Ak to neurobite tak vám treba.

   3. to 6002 – ono to s tou lavicou nie je take jednoznacne. starosta ftacnik je sice „smerak“, ale ak sa nemylim koalicia v zastupitelstve je pravicova – a odhlasovali to poslanci, nie ftacnik

   4. Je to platba za „vyhradene statie“. Takze ak si na parkovisku, ktore spravuje obec (t.j. Petrzalka) vyhradite jedno miesto na statie, tak az potom zaplatite tu sumu, ktora je tam zaznamenana. Ak len stojite na parkovisku na mieste, ktore bolo pri vasom prichode volne, neplatite NIC.

   Nie je možné pridávať komentáre.