Povinné zmluvné poistenie. Hľadá sa kráľ

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  povinne-zmluvne-poistenie.jpg Koniec roka a s ním spojená hystéria okolo dohadovania poistiek našich oceľových miláčikov je ešte ďaleko. A možno nie – všimli ste si výklady obchodov? Santov Clausov, Mikulášov, Dedov Mrázov, ale aj Ježiškov akoby z neba zhadzovali – je preto namieste byť v strehu.

  Niektorí si možno spomenú na to, ako som sa snažil zistiť Ako lacno poistiť automobil, keď sme kúpili rodinné približovadlo Citroën Xsara Picasso. Povinné zmluvné aj havarijné poistenie som vtedy riešil mailovou komunikáciou s poisťovňami. Výsledok? Zistenie, že riešiť poistku auta mailom nemá absolútne zmysel. Rovnako dopadlo hľadanie lacnej poistky telefonicky volaním na centrály poisťovní. Teraz som dostal tip na web Netfinancie, ktorá sľubuje výpočet sadzby povinného zmluvného poistenia. Dokonca vraj porovná ponuky rôznych poisťovní a ukáže najvýhodnejšiu. Keďže vlani som v komentároch k článku našiel niekoľko tipov na najvýhodnejšie ponuky cez rôzne webové kalkulačky, nedalo mi, nepozrieť aj na zúbok aj im.
  Na zistenie výhodnosti ponuky som spravil jednoduchý test – porovnanie ceny, ktorú som za poistku zaplatil v apríli, s cenami, ktoré ponúka Netfinancie. Pozrime sa teda, ako funguje ich systém vyhľadávania povinného zmluvného poistenia a hlavne – aké výsledky nám ponúkne.
  netfinancie-poistenie-automobilu.jpg

  Modelová situácia (formulár č. 1):

  • Automobil – Citroën Xsara Picasso
  • Objem v ccm – 1589
  • Výkon v kW – 70
  • Predchádzajúce poistenie od – apríl 2007
  • Počet zavinených škôd od 1.1.2002 – 0
  • Vek vozidla – 3 roky
  • Použitie vozidla – bežná prevádzka
  • Mesto – Bratislava
  • Forma poistníka – fyzická osoba
  • Rok narodenia – 1976
  • Pohlavie – žena (poistka ide na Benitu
  • Profesia – iná

  netfinancie-poistenie-automobilu-2.jpg V druhom formulári sa Netfinancie snažia zistiť, či nemáte nárok na dodatočné obchodné zľavy – napríklad ak máte u niektorej poisťovne ďalšie iné poistky, prípadne máte účet v správnej banke. A výsledok? Tu je hitparáda troch najúspešnejších:

  1. KOOPERATIVA POISŤOVŇA PARTNER PLUS – 4 949 Sk
  2. OTP GARANCIA POISŤOVŇA Economy – 5 214 Sk
  3. UNIQA POISŤOVŇA ŠTANDARD – 5 484 Sk

  Ponuka Kooperatívy je najlacnejšia – rovnako vyšiel aj môj aprílový prieskum trhu. To naznačuje presnosť dát, s ktorými Netfinancie pracuje. Mňa však v tejto chvíli viac zaujali iné momenty.

  1. Ponuka OTP cez Netfinancie je výhodnejšia, ako keď si ju objednáte priamo cez web OTP (www.garanciaonline.sk mi hodila ponuku 5 796 korún)
  2. Druhým postrehnutia hodným bodom je cena, ktorú podľa kalkulačky Netfinancie pýta ČESKÁ POISŤOVŇA SLOVENSKO. Za Bonus Štandard by som mal zaplatiť 5 525 korún. Odo mňa „česká“ pýtala na prvý aprílový pokus 6 525 korún. Cez známu, ktorá v poisťovni pracuje, som sa dopracoval k ponuke 5 814 korún s argumentom, že je to cena po odpočítaní všetkých možných a nemožných zliav. Skúsil som inú cestu. Koľko platím? Nuž, 5 025 korún, ale to už je iný príbeh.

  Druhou časťou môjho testu, bola skúška rýchlosti. Keďže firma ponúka okrem bežnej komunikácie a skype, rozhodol som sa túto možnosť využiť. Žiaľ, v priebehu dvoch dnísom nenatrafil na moment, kedy by sa s nimi dalo cez skype spojiť, miesto odpovede ma čakala studená hláška “Message ´dobry den…´not delivered yet.”. Nuž som sa vybral testovať mailom:) Tu ma odozva potešila. Odpoveď prišla približne štyri hodiny po odoslaní niekoľkých otázok. Potešila aj ponuka zaslať moje telefónne číslo, s tým, že firma sa mi ozve a pokúsi sa vyriešiť môj problém.

  Zhodnotenie
  netfinancie1.jpg Netfinancie poskytuje slušné porovnanie ponúk poisťovní pre povinné zmluvné poistenie. Uľahčuje situáciu, keď si človek potrebuje spraviť prehľad o aktuálnych cenách na trhu. Je skvelé, že sa nemusíte prehrabávať webmi jednotlivých poisťovní a máte všetko „pod jednou strechou“. Ušetrí to čas a často aj nervy:) Pri cenovej naháňačke však netreba zabúdať, že cena nie je vždy rozhodujúcim kritériom. V prípade nehody isto viac oceníte výšku a rozsah poistného krytia ako fakt, že ste ročne ušetrili na poistke pár desiatok či stoviek korún. Práve preto by som privítal detailnejšie informácie o tom, čo ktorá poistka kryje, aká je spoluúčasť a podobne.

  Poteší aj blesková odozva mailom a ponuka, že sa mi firma ozve, aby som nemusel volať ja:) Zbytočnosťou sa mi zatiaľ javí ponuka na komunikáciu cez skype – za dva dni sa mi nepodarilo touto formou s firmou spojiť.

  Keďže rokovanie o poistke auta stále intenzívne pripomína handlovanie s obchodníkom na Sarojini Nagar v New Delhi, webový formulár nemusí byť vždy zákonite najľahšou cestou za výhodným poistením. Predpokladám, že niektorí díleri sú ochotní ísť s cenou dolu až na hranicu nulovej marže, lebo si to vykompenzujú inak (presvedčia vás o výhodnosti inej poistky, prípadne sú motivovaní aj od množstva získaných klientov a podobne).

  Keďže práve rozbehli podobný projekt na sme.sk, v ďalšom článku sa pozrieme, cez koho sa viac oplatí poistiť si auto.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   2 odpovede na „Povinné zmluvné poistenie. Hľadá sa kráľs“

   1. Ahoj,

    skvely post!

    no ale su v tom mensie chybyčky :)

    OTP spravny vypocet – 3768 Sk:
    http://www.brainsum.com/temp/garanciaonline.png

    – ty si neuplatnil bonus za bezskodny priebeh.

    UNIQUA spravny vypocet – 6588 Sk:
    http://www.brainsum.com/temp/uniqua.png

    ty si vybral 109 mesiacov, co zo zakonu nie je mozne (samozrejme to je aj chyba poistovne, ze to dovoluje)
    http://www.brainsum.com/temp/uniqua109.png

    Teraz som nevedel otvorit online kalkulacku Kooperativy. :)

    Samozrejme tym nechcem povedat ze netfinance nie je skvela vec, ale cisla su dolezite pri porovnavani.

   Nie je možné pridávať komentáre.