The Simpsons – prečo nekradnúť filmy

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  V Čechách síce nemajú more (na rybníkoch asi moc pirátov nepôsobí), ale majú svoju protipirátsku úniu – ČPÚ. A práve tá podala trestné oznámenie a pravdepodobne aj nasmerovala políciu na 19-ročného mladíka z Kaplice na Českokrumlovsku, ktorý vraj nahral v českobudejovickom kine film The Simpsons movie a umiestnil ho na internet.

  V piatok u neho urobili prehliadku a našli „značné množství důkazů včetně digitální kamery, kazety s pirátským záznamem filmu, notebooku, z kterého byl záznam šířen, vstupenky do kina a dokonce i lístků na autobus, kterým se do kina přepravil“. (už mi tam chýba iba kilo heroínu, korán a manuál k Boeingu 757).

  Aj keď ČPU zatiaľ škodu odhadla iba na skromných 10 miliónov kč (výpočtom cez permitivitu prostredia a globalnou analýzou rozpínavosti vzduchu im vyšlo že si to stiahlo 100 tisíc ľudí) je potrebné si uvedomiť, že sa jednalo o premietanie ešte pred premiérou v USA, takže medzinárodné filmové spoločnosti vyčíslia škody spôsobené mladíkom pravdepodobne v 7-miestnych sumách a samozrejme v dolároch. Mladíkovi bude po vynesení rozsudku sťatá hlava na českobudejovickom hlavnom námestí. Na výstrahu pirátom na celej planéte bude live exekúcia k dispozícii na ogrish.com. Ak zmeškáte priamy prenos, linky na stiahnutie samozrejme nájdete aj na www.warforum.cz alebo na internetových stránkách České protipirátské unie.

  Takže milí piráti majte sa na pozore a nabudúce radšej počúvnite Homera Simpsona. Veď Vám to na začiatku filmu jasne povedal na celé kino: Nemohu uvěřit, že platíme za něco, co můžeme vidět v televizi zadarmo. Podle mě jsou všichni v tomhle kině troubové.“

  A Bart to dokonca dal aj písomne: Nebudu si ilegálně stahovat tenhle film:

  bart-poucenie.jpg

  Podľa najnovšej analýzy obhajcov mladíka má táto jeho činnosť aj pozitíva. ČPU uvádza: Podle dosavadních odhadů České protipirátské unie si pirátský záznam Simpsonů s českým dabingem stáhlo na sto tisíc lidí, kteří by za vstupné do kina utratili 10 milionů korun. Společnosti Bontonfilm, a.s., která film v kinech distribuuje, tak vznikla škoda ve výši 5 milionů korun..

  Takže ak si film stiahlo 100.000 ľudí, každý z nich zaplatil za disk autorský poplatok cca 58,-kč (t.j. 5.800.000,-kč), cca 1/3 si film vypálila na CD alebo DVD (R alebo aj RW), takže autorský poplatok z čistých DVD je cca 33.333 x 2,8 = 93.333,-kč. Jednoduchým súčtom dostávame 5.800.000 + 93.333 = 5.893.333,-kč. ČPU uvádza, že Bontonu bola spôsobená škoda 5.000.000,-kč, takže mladík im vlastne zarobil 893.333,-kč;-)

  Na niečo podobné asi prišlo aj české Ministerstvo kultúry. Ako prvý titul prinieslo do warezovej komunity českú komédiu Vratné láhve:

  vratne-lahve.jpg

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   5 odpovedí na „The Simpsons – prečo nekradnúť filmy“

   1. „Podle dosavadních odhadů České protipirátské unie si pirátský záznam Simpsonů s českým dabingem stáhlo na sto tisíc lidí, kteří by za vstupné do kina utratili 10 milionů korun“

    to, ze si film stiahnem, nemusi zakonite znamenat, ze si ho aj pozriem!

   2. „Takže ak si film stiahlo 100.000 ľudí, každý z nich zaplatil za disk autorský poplatok cca 58,-kč (t.j. 5.800.000,-kč)…“
    To by platilo, keby si kazdy kupil na film novy disk ;-)

    A nie kazdy, kto si stiahne film pojde nan do kina alebo si kupi DVD, ale ak ide o dobry film, tak vela ludi pojde nan do kina, prave preto, ze si ho stiahli a uz ho videli.
    Bosorky sa minuli uz v stredoveku, tak sa musia najst nejaki dobrovolnici, co ich zastupia

   Nie je možné pridávať komentáre.