Napoleon v Bratislave

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  Bratislavu cez vikend napadli vojská francúzskeho cisára Napoleona I. Od piatku z petržalského brehu ostreľovali mesto. Ponáhľal som sa, čo mi sily stačili, sledovať to divadlo. Bežiac cez Sad Janka Kráľa som počul rachot diel. Kým som však dobehol, vojaci zmohnutí hlukom a alkoholom (žartujem:)) zbalili saky-paky a šli spať:)

  Preto sme si repete dali v sobotu. A stálo to za to. Vo vojenských táboroch vojaci fungovali približne tak, ako pred dvesto rokmi so všetkým, čo k tomu partí – vojenský výcvik, čistenie zbran, porady dôstojníkov, ale aj kurtizány, felčiari a remeselníci. Všetko to vyzeralo celkom vtipne v kontraste s neďalekou pieskovou plážou, lehátkami, plážovým volejbalom…:)

  Napoleon Bonaparte
  Napoleon Bonaparte

  Po prehliadke výcviku prišlo repete jednej z akcií rakúsko-francúzskej vojny z roku 1809. Napoleonovi sa vtedy 21. a 22. mája v bitke pri Asterne, ktorý je dnes súčasťou Viedne, nepodarilo prebojovať na ľavý breh Dunaja. Po tomto neúspechu vydal Napoleon rozkaz prebiť sa na ľavý breh Dunaja pri Bratislave. Od 1. júna sa o to pokúšal zbor maršala Davouta s 22-tisíc mužmi.

  Tak ako pred dvesto rokmi, ani teraz sa Francúzom nepodarilo dobyť predmostie na území Sadu Janka Kráľa. Vtedy si to odniesla Petržalka, ktorú Napoleonovi vojaci vypálili a mesto, ktoré ostreľovali dalemi. Dodnem sú v niektorým domoch zaryté gule z kanónov:)

  Fotky pribudnú čoskoro:)

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!