God Save the Queen

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  queen-film.jpg God save our gracious Queen,
  Long live our noble Queen,
  God save the Queen!
  Send her victorious,
  Happy and Glorious,
  Long to reign over us;
  God save the Queen!

  Film je recenzentmi vychválený, Oscarmi ocenený. Očakávania sú vysoké. Vkladám disk do DVD prehrávača, s napätím sledujem.

  Ako tragicky zahynula princezná Diana. Ako maskéri perfektne zamaskovali Hellen Mirren, aby sa podobala na Alžbetu II. (alebo keď chcete Elisabeth II) . Skôr s úsmevom sledujem ,ako Tony Blair (Michael Sheen) vyzerá vo filme smiešnejšie než v skutočnosti. Sledujem tiež, ako napätie strieda uvoľnenie. Nie však vo filme – tam sa to len tak hemží osobnými drámami. To sa skôr predlžujú intervaly klipkania mojich očí. Z driamania ma preberie len očasné Benitino upozornenie na nejaký zaujímavý detail.

  Distribútor tvrdí, že film je intímnym pohľadom do zákulisia kráľovskej rodiny a vysoké politiky v období po tragickej smrti princezny Diany. Odkrýva vraj skutočné emócie i tragický dosah tejto udalosti na celý svet. Kdo stojí za vraždou „kráľovny ľudských srdcí“? pýta sa distribútor a zabúda povedať, že film Queen odpoveď neposkytne.

  Celkom zaujímavý je moment, keď je čerstvý premiér s manželkou pozvaný na audienciu u kráľovnej. Blairova manželka neskrýva odpor ku všetkému, čo kráľovná reprezentuje. Alžbeta II. zas reprezentuje všetko, čo si predstavíte pod slovom aristokracia. Samotný Blair je v úvode prostoduchý dobrák, ktorého kľúčovou hláškou je „Volajte ma Tony.“ Z mladíčka Blaira, ktorý čaká na rady skúsenej kráľovnej sa postupne stáva človek, ktorý jej otvorene hovorí, že doba sa zmenila. Mení sa zároveň na človeka, ktorý otvorene kráľovnú obhajuje pred jej kritikmi.

  Spočítané a podtrhnuté. Film pre priaznivcov kráľovnej. Pre tých, čo obdivujú Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. Pre royalistov, konzervativistov, tradicionalistov. Ale aj pre tých, čo si pri filme radi schrupnú:)

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!