Šermovačka na Červenom Kameni

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  Šermovačka Červený Kameň: Corvus CoraxSobotu sme strávili na Červenom Kameni. Bola tam totiž Šermovačka. Podujatie sa opakuje každý rok a myslím, že ho môžem každému odporučiť. Červený Kameň sa totiž na celý vikend vrátil o pár storočí do minulosti.

  Jeden z najväčších historických festivalov na Slovensku Červenokamenská šermovačka na malej ploche ponúkla – historický šerm, tanec, hudbu. Fajn bolo sledovať rekonštrukciu bitiek z protitureckých bojov, napoleonských vojen, či výklad o tom, čo mal v náplni práce mestský kat. Škoda, že sme nestihli rytiersky turnaj. V priebehu dňa vystúpili skupiny priaznivcov histórie zoskupení do združení Tostabur, Žoldnieri, Cassanova, Spiculatores, Vargar a K.K.I.R.Nr. 2.

  Páčilo sa mi, že na miestny trh nepustili predavačov „Made in Miletič“. Naopak ešte aj obchodníci vyzerali, akoby prišli minimálne pred dvoch storočí. Škoda, že som nestihol odfotiť žiadneho z nich s mobilom v ruka:) Podobne vtipne pôsobil kováč s rukavicami, na ktorých doslova svietila oranžová cenovka. Ľudia si mohli vyskúšať streľbu z luku, kuše, čo vyzeralo byť celkom dobrá zábava.

  Večer sme si pozreli koncert legendy stredovekej hudby, nemeckej skupiny Corvus Corax. Hudba ma príjemne prekvapila. Fajn atmosféra na javisku a logicky i v hľadisku. Trochu menej mi sedelo, keď začali páni z Corvus Corax spievať. Predpokladám, že to bol nejaký mix nemčiny, latinčiny, starogermánčiny a ktovie, čoho ešte.

  Aby som však len nechválil – organizátori totálne nezvládli záležitosti okolo občerstvenia. Miestna reštaurácia dokázala zabezpečiť jedlo jeden a pol hodiny po objednávke. Stánok pri vstupe ponúkla hot-dog a hranolky za pol hodiny. Druhý bufet po vystáti vyše hodinovej rady mastnú cigánsku – potom ste sa mohli postaviť do ďalšieho radu, lebo nápoje predávali v inom stánku. Záchranou bol bufet priamo na hrade. Keďže o ňom veľa ľudí nevedelo, za 10 minút ste mohli ochutnať fajn pečenú klobásu s varenými hranolkami. Chápem, že ľudí bolo veľa, prečo však nebolo viac možností občerstvenia? Ťažko uveriť, že by to bolo kvôli nezáujmu podnikateľov.

  Druhý trapas bol s lístkami. Jeden ste si kúpili na vstup do areálu, druhý na vystúpenie sokoliarov, tretí na samotnú Šermovačku. Nevadí mi dať každému, čo jeho je. Ale prečo som si nemohol kúpiť jeden univerzálny lístok alebo hneď pri vstupe všetky tri lístky?

  Čoskoro pribudnú fotky zo šermovačky.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   8 odpovedí na „Šermovačka na Červenom Kameni“

   1. Ani neveris, ako sa na tie fotky tesim… Strasne rad by som si ten Corvus Corax pozrel…

   2. Zdravim,
    zial ta musim ohladne nezvladnuteho obcerstvenia trochu sklamat, pretoze to naozaj stroskotalo na „nezaujme“ podnikatela, kt. mal na starosti vybudovanie stankov a ohanal sa slovami, ze minuly rok, ked ich tam mal viac, prerobil. Preto nakoniec nastala taka hrozna situacia.
    Co sa tyka vyberania vstupneho do arealu Cerveny kamen, tak to prekvapilo aj samotnych organizatorov, pretoze hrad dostal z kazdeho predaneho listka urcite percento.
    Ukoncil by som to asi tym, ze nenasytnost ludi jednoducho nepozna hranic.

   3. Martin: …ale inak to bolo ok, pekne pocasie, dobra akcia… esteze som mal v aute karton mineralok, ktore som rano zabudol vylozit po nakupe :-)

   4. To Martin: Pozri, mne ako navstevnikovi je jedno, ze nejaky jeden podnikatel nemal zaujem postavit viac stankov. Fakt si myslim, ze nemuselo ostat pri jednom podnikatelovi. Nechce sa mi verit, ze by nebolo viac zaujemcov mat tam svoje stanky s obcerstvenim.
    Co sa tyka listkov – zaujimave, co pises. Ja som vsak narazal aj trosku na inu vec – pokojne by som zaplatil tych 200+90+10, ale na jednom mieste, pripadne dokonca v jednom listku. A to nevravim o moznosti ziskat zlavu, ked si kupim vsetky listky (trebars vstup do zamku, co stal 10 korun by bol zadarmo:)))
    To nic nemeni na tom, ze mne sa Sermovacka fakt pacila a pojdeme sa na nu urcite pozriet aj na buduci rok:)

   5. mekelle: to viem, ze vies, ze viem…

    btw, buduci rok odporucam ako headlinerov Tanzwut, InExtremo alebo Subway to Sally…
    ;-)

    a mooooooc stankov s obcerstvenim

   6. Narazil som na tento blog, tak ako organizátor reagujem. S občerstvením sme si problému vedomí a chcel by som všetkých divákov ubezpečiť, že budúci rok sa opakovať nebude. S dodávateľom občerstvenia boli totiž po minulé roky dobré skúsenosti a skutočne nerozumiem prečo vyskratoval tento rok. Odpoveď prečo ic nebolo teda viac je jednoduchá, zmluva o exkluzivite, ubezpečujem Vás však, že budúci rok tam nebude.
    Čo sa týka toho združeného vstupného, poporacujeme na tom, ale fakt je že sa jedná o tri rôzne subjekty, pričom náklady so šermovačkou, propagáciou a teda aj prilákaním divákov má len jeden(organizátor). Ostatní, ktorých žiaľ nevieme ovplyvniť na tom víkende iba získali. v každom prípade budeme s hradom jednať aby pri vstupe ten nepríjemný človek nabudúce nebol.
    Toľko za organizátorov a verím že budúci rok znova u uvidíte kam sme sa opäť posunuli.

   Nie je možné pridávať komentáre.