And the Oscar goes to… (2006)

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  bolek-01Pôvodne mal byť tento post o mojich tipoch na Oscara, ale keďže som sa cez víkend nevedel rozhýbať, tak bude skôr o výsledkoch. Na najlepší film roku 2006 boli nominované filmy:
  Babel
  Departed
  Letters from Iwo Jima
  Little Miss Sunshine
  Queen

  Na najlepšieho režiséra:
  – Alejandro Gonzalez Inarritu (Babel)
  – Clint Eastwood (Letters from Iwo Jima)
  – Stephen Frears (Queen)
  – Paul Greengrass (United 93)
  – Martin Scorsese (Departed)

  Pozitívna správa tohtoročných Oscarov je, že Oscar konečne doputoval k Martinovi Scorsesemu. Marty patrí k mojim najobľúbenejším režisérom a keď sa tak teraz nad tým zamýšlam asi je veru aj naozaj najlepší;-). Škoda však, že Oscara dostal za asi jeho najhorší film. Scorseseho Departed (u nás pod názvom Na druhej strane, na druhej strane rieky Moravy ako Skrytá identita) je v podstate iba kópia vynikajúceho hong-kongského filmu Volavka (Mou gaan dou aka Infernal Affairs – 2002), pripravená pre hamburgerožrútske publikum s polopatisticky podaným príbehom a pridaným násilím.

  Keďže Volavka je (podobne ako Marty) môj obľúbený film, keď sa ku mne dostala správa že remake Volavky bude robiť práve Scorsese, veľmi som sa potešil. Moje nadšenie kleslo, keď som Departed videl prvýkrát, druhý raz to bolo trošku lepšie, avšak stále si myslím, že to je zbytočný film. Napriek hviezdemu obsadeniu je originálna Volavka vo všetkom lepšia ako Departed. Marty čaká na Oscara dlho-predlho a keďže pred pár mesiacmi vyhlasoval, že končí s filmovaním a bude točiť už iba dokumenty, tak akademici neváhali a Oscara pridelili Scorsesemu. A dokonca nielen v kategórii najlepší režisér ale aj najlepší film. Ocenenie mu zo srdca prajem, určite teraz ľahšie získa peniaze na ďalšie projekty a bude tak môcť natočiť ešte nejakú perlu ako Goodfellas, Raging Bull, Last Temptation of Christ, Taxi Driver, Mean Streets alebo aspoň Casino a nepôjde cestou Departed 2 (Volavka 2,3).

  Potešilo ma tiež ocenenie v kategórii najlepší herec, ktoré získal vynikajúci Forest Whitaker za úlohu ugandského diktátora Amina vo filme Last King of Scotland. Môžete si ho pamätať z filmov Ghost Dog alebo Crying Game. V kategórii najlepšia herečka bola ocenená Helen Mirren za úlohy kráľovnej Alžbety vo filme Queen. Tu som tipoval seksi mucher Penelope Cruz za famóznu rolu vo filme Volver. K tomuto filmu tu už máme aj bleskovú recenziu.

  Ocenenie v kategórii najlepší herec vo vedľajšej úlohe získal Alan Arkin, čo absolútne nechápem, veď jeho výkon v celkom dobrej a pohodovej road movie Little Miss Sunshine nebol nič moc a okrem toho <pozor spoiler> v polovici filmu zomrie </spoiler>. Naopak úplne súhlasím s ocenením v kategórii najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe. Získala ho finalistka súťaže Pop idol (u nás poznáme pod názvom Superstar) Jennifer Hudson. V Pop idol asi nespievala najlepšie, keď nezvíťazila, v muzikáli Dreamgirls však nielenže prekonala svojich skúsenejších kolegov v speve (Beyonce) ale aj v hereckom umení (Jamie Foxx, Eddie Murphy, Danny Glover).

  Najlepší originálny scénar napísal Michael Arndt (Little Miss Sunshine) , najlepší fake adaptovaný scénar William Monahan (Departed). Z technických kategórii sa pristavím pri kategórii najlepšie kostýmy, kde bola ocenené životopisný film Copplovej dcéry o Marie Antoinette. Nechápem celkom ocenenie v kategórii kostýmov, keď v rokokovej skrini Rakúšanky „privydanej“ do Versailles môžeme vidieť aj celkom novodobé tenisky!! Ocenenie by sa skôr hodilo už tradične kostýmovo dokonalému čínskemu režisérovi Zhang Yimou a jeho tentokrát sice filmovo poslabšej snímke Curse of the Golden Flower. Po kostýmovej a vizuálnej stránke je to však ako je už u Zhang Yimou-vých filmoch zvykom potešenie pre oči.

  Po hudobnej stránke pre mňa exceloval muzikál Dreamgirls, ktorý mal síce najviac oscarových nominácií, Oscara však získal iba za najlepší zvuk (sound mixing). V kategórii najlepšia pôvodná skladba bol dokonca nominovaný až 3x, najlepšia pieseň však podľa akademikov bola I Need To Wake Up od Melissy Etheridge z dokumentárneho filmu An Inconvenient Truth (zároveň získal ocenenie v kategórii najlepší dokument) a najlepšiu pôvodná hudbu vytvoril Gustavo Santaolalla pre film Babel.

  Najlepším animovaným filmom sa stal Happy Feet, skôr som čakal, že oceneným bude veľmi podarený animák Cars. V kategórii najlepší cudzojazyčný film zvíťazil nemecký film Das Leben der Anderen, nominované boli: dánsko-švédsky Efter brylluppet, francúzsko-alžírsky Indigènes, Del Torov mexicko-španielsky fantasy film Pan’s Labyrinth (získal ocenenie v kategórii umelecká réžia a make-up) a indicko-kanadský film Water.

  Za celoživotné dielo bol ocenený 78-ročný legendárny skladateľ filmovej hudby Ennio Morricone. Počas svojej kariéry skomponoval hudbu k vyše 400 filmom. Notoricky známe sú najmä melódie k spaghetti westernom Sergia Leoneho. Cenu odovzdával Clint Eastwood.

  K najlepším filmom tak trochu patria aj filmy najhoršie. Ocenenie Zlatá malina získal film Basic Instinct 2 (nazývaným aj Basically, It Stinks, Too), titul najhoršej herečky Sharon Stone. Najhorším režisérom a hercom vo vedľajšej úlohe sa stal M. Night Shyamalan za „dielo“ Lady in the Water, ktoré som prednedávnom, napriek tomu, že ma všetci od tohoto filmu odhovárali, zhliadol aj ja. Neveril som im a po pol roku som nakoniec podľahol. Väčšia kravina za minulý rok snáď bol iba film Olivera Stone-a World Trade Center (mám na mysli „normálne“ filmy, nie filmy typu Bláznivé dievčatá to chcú tiež alebo filmy so S.Segalom:-)).

  Viacej o Zlatých malinách nájdete na stránkach Razzies.com, o Oscaroch na stranke Oscar.com

  A ešte moje best of za rok 2006: žiadny film sa mi až tak nepáčil (asi preto, že som ešte nevidel Aronofského Fontánu), v roku 2006 u mňa viacej bodovali seriály (najlepšie asi Dexter a Heroes), ak by som chcel silou mocou niečo vybrať, tak najlepším filmom by bol asi Dreamgirls, ak by to muselo byť z nominovaných, tak potom Babel
  – najlepší herec: Forest Whitaker (Last King of Scotland)
  – najlepšia herečka: Penelope Cruz (Volver)
  – najlepší cudzojazyčný film: Muk gong (Battle of Wits)
  – najlepší dokument: Road to Guantanamo
  – najlepšia hudba: Nick Cave (Proposition)
  – najlepšia skladba: It’s all over (Dreamgirls) – J.Foxx & J.Hudson & Beyonce &…
  (je to tá hádka v strede filmu)

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   3 odpovede na „And the Oscar goes to… (2006)s“

   1. uf, som zrejme pekny neokrochanec, ale zo vsetkych filmov som videl len dva
    – Na druhej strane
    – Auticka
    Oba sa mi pacili, „na druhej strane“ aj s Benitou, auticka som si uzil viac-menej sam:)) A pritom to bol taky pekny a hlavne silny pribeh o laske, priatelstve, zrade, sexe…:))) No dobre, o sexe nie:)))
    Na druhej strane, „Na druhej strane“ bol menej o laske a tiez nebol o sexe:) Bol to dobry film, akurat si pamatam, ze som pri jeho sledovani bol strasne unaveny a nestihal som sledovat anglicke titulky, takze som z toho miestami vela nemal ://

   2. aha, Volver som zabudol. to bol vyborny film, jeden z najlepsich za posledne obdobie, co som videl. Ta Penelope Cruz, ci ako sa vola, bola super.

   Nie je možné pridávať komentáre.