Vyhralo HZDS volby?

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  bolek-01Po pozretí dnešných ranných výsledkov volieb (z rána 8:44), ktoré sa už budú meniť len minimálne a v počte kresiel už asi nie, mi napadli možné koalície. SMER síce vyhral voľby a získal 29,1%, ale ak mu HZDS povie NIE, nemusí byť vo vláde.

  Moje predpoklady vychádzajú z toho, že ani KDH a ani SDKU nepôjdu do vlády s demagógom a populistom Ficom a že SNS nebude v jednej vláde s SMK. Ďalším predpokladom je, že uvažujeme iba nad vládou, ktorá bude mať reálnu nadpolovičnú väčšinu, teda aspoň 76 kresiel.

  Prvá varianta: Zostavením vlády bude poverený SMER (50 kresiel), osloviť môže SNS alebo SMK (obidvaja 20 kresiel) a získajú tak 70 kresiel, čo im však na nadpolovičnú väčšinu stačiť nebude. Ostáva už iba HZDS (15 kresiel), ktoré sa týmto stáva jazýčkom na váhach. Mečiar totiž môže povedať NIE a tým pádom Robertka odstaviť od moci. Aby HZDS išlo do vlády, musí mu SMER ponúknuť niečo zaujímavé.

  Minulé voľby získalo síce HZDS najviac hlasov, ale voľby nevyhralo, lebo do vlády s nimi nechcel ísť nikto. Tento rok v počte získaných hlasov našťastie úplne pohorelo (dúfam, že už vymrela generácia babiek-demokratiek), avšak aby bol SMER vo vláde musí splniť HZDS, čo mu na očiach uvidí. Ak to SMER urobí, zíslala by koalícia SMER+SNS+HZDS (85 kresiel) potrebnú nadpolovičnú väčšinu. Ešte poznámka: namiesto SNS sa dá teoreticky dosadiť aj SMK, ale pravdepodobnejšie je, že Bugarovci do takejto vlády nepôjdu.

  Druhá varianta je, že Mečiar povie SMERu naozaj nie a v tom prípade by SMER so zostavovaním vlády skončil. Na rad by prišla strana, ktorá sa umiestnila na druhom mieste – SDKU. Koalícia SDKU+SMK+KDH ešte na vládnutie nestačí (65 kresiel), ale ak by zobrali HZDS získali by 80 kresiel, čo na vládnutie už stačí. Otázne je, čo dokáže SDKU Mečiarovcom ponúknuť a či vôbec budú ochotní niečo ponúkať práve HZDS. Ďalšou spornou vecou je, či vôbec bude SMK alebo KDH ísť do vlády s Mečiarom, takže táto varianta je menej pravdepodobná a od všetkých strán si vyžaduje až príliš veľa ústupkov. Ako varianta číslo dva mi vychádza SDKU+KDH+SMK+HZDS (80 kresiel) .

  Ďalšie povolebné varianty počítajú s tým, že sa narušia moje predpoklady a so SMERom sa spojí niekto zo strán bývalej povolebnej koalície 2002. Buď SDKU, alebo KDH, prípadne SMK, čo nie je až také pravdepodobné, ale nemôžeme to úplne vylúčiť. Najčastejšie sa hovorí o spojení SMER+KDH ku ktorým by sa pridala SNS alebo SMK (84 kresiel) prípadne HZDS (79 kresiel). Pravdepodobne by takáto vláda nemala dlhú budúcnosť a hociktorá z týchto strán by z dlhodobého hľadiska spojením s Ficom skôr stratila (okrem SNS a HZDS – tie nemajú čo stratiť). Myslím, že trvácnosť nebude mať ani varianta číslo 1 (SMER+SNS+HZDS), avšak túžba po moci pravdepodobne dokáže tieto strany zjednotiť, aspoň na nejakú dobu. Potom nastane (ako je na Slovensku zvykom) štiepenie a možno za dva-tri roky tu máme nové predčasné voľby, alebo radikálnu zmenu vlády.

  Ale aby som sa vrátil k môjmu nelogickému nadpisu, vyzerá to tak, že napriek neúspechu HZDS vo voľbách 2006, budú práve Mečiarovci rozhodujúcou stranou, od ktorej sa bude odvíjať zostavovanie novej vlády. Stratili síce najviac hlasov, dosiahli najhorší výsledok v celej svojej histórii, avšak pred odchodom do zabudnutia ešte môžu poriadne zamiešať karty. Na Tomášikovej po oznámení výsledkov vládlo sklamanie, ale je možné, že tam nakoniec budú mať veselo:-(.

  Takže ešte zhrnutie. Varianta číslo:
  1.) SMER+SNS+HZDS – 85 kresiel
  2.) SDKU+KDH+SMK+HZDS – 80 kresiel

  Ďalšie hypotetické varianty:
  3.) SMER+KDH+SNS (alebo SMER+KDH+SMK) – 84 kresiel
  4.) SMER+KDH+HZDS – 79 kresiel (+ prípadne SNS alebo SMK) – 99 kresiel
  5.) SMER+SDKU – 81 kresiel + k nim sa môže pridať v podstate skoro hocikto

  Výsledky z rána (8:44):
  1.SMER- 29,14% – 50 kresiel
  2.SDKU- 18,36% – 31 kresiel
  3. SNS – 11,73% – 20 kresiel
  4. SMK – 11,69% – 20 kresiel
  5.HZDS – 8,79% – 15 kresiel
  6. KDH – 8,31% – 14 kresiel
  ——————————————
  Spolu – 88,02% – 150 kresiel (účasť bola 54,7 %)

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!