Massive Attack v Inchebe

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  Tohtoročný jún je sviatkom pre všetkých milovníkov hudby. Konečne sa koncertovanie rozbehlo aj v Bratislave a čakali nás tu tri veľké mená. Ja som sa už od februára tešil na môj koncert roka. Nebol to Depeche Mode na Interi, ani Sting na štadióne Artmedie, ale Massive Attack v Inchebe.


  V Inchebe sa v stredu konal aj pivný festival Junifest a keďže streda bola venovaná world music neodolal som a ako predkapelu Massive Attack som si dal v hale B Družinu. Odohrali slušný koncertík pred prázdnym hľadiskom, väčšinu repertoáru tvorili songy z prvého albumu Jej Družiny, keď ešte boli obidve „družiny“ spolu so Zuzkou Mojžišovie.

  O deviatej som sa presunul na koncert, kde zatiaľ púštala pjesenky švárna DJ-ka Stella. Po štvrť na desať sa konečne ozvali tóny prvého songu Everywhen a v prekvapujúco plnej Inchebe to začalo vrieť. Na Massive Attack sa prišlo pozrieť okolo 5 tisíc fanúšikov. Postupne prišli na javisko aj hlavné postavy skupiny 3D (Robert Del Naja) a Daddy G (Grant Marshall) a ich kompánia.

  Massive Attack Bratislava

  Massive Attack spolupracujú s viacerými spevákmi, niektorí od nich odišli na sólovú dráhu (Tricky, Shara Nelson), niektorí iba hosťovali v zopár songoch (Tracey Thorn z Everything but the girl, Elizabeth Fraser z Cocteau Twins, Sinnead O´Connor, Nicolette…) a niektorí sú s Massivom stále (Horace Andy – ten však do Bratislavy neprišiel, keďže spadol z bicykla a má dvadsať štichov, momentálne nevystupuje). V Bratislave si zaspievala okrem Deborah Miller aj Lisa Fraser z Cocteau Twins. Dopĺňal ich gitarista Angelo Bruschini, basgitarista Winston Blisset, bubeník Damon Reece, Arden Hart na klávesoch, plus ešte jeden bubeník a DJ.

  Bol to výborný koncert, akurát zvuk bol niekedy poslabší, konkrétne nazvučenie speváčok bolo vyslovene príšerné, kedže ich nebolo poriadne počuť. Určite však zase nebol úplne úplne terrible a v žiadnom prípade sa nedá povedať taká blbosť ako napísali niektorí novinári, že by Massive attack Bratislavu nenadchol. Práve naopak, čo som videl odchádzajúcich ľudí po koncerte, väčšina žiarila z prežitého zážitku. Neviem či je Incheba na takýto koncert to správne miesto, Massive Attack by sa podla mňa lepšie vynímal v menšej sále, veď aj ich skromnejšia svetelná show tomu nasvedčovala. Napriek tomu však pomerne dobre umocňovala hudbu. Nápad s obrovským svetelným displajom za skupinou sa mi veľmi páčil, akurát ma to ako diváka niekedy až príliž oslňovalo a potom som na pódiu toho moc nevidel. Taktiež by nebola zlá nejaká veľkoplošná obrazovka, pretože detaily Massivákov sme si moc v tom poslabšom svetle neužili.

  Massive Attack Bratislava - green

  Koncert je však hlavne o hudbe a tá sa dá preciťovať aj potme. A ja osobne Massive Attack najradšej počúvam práve potme a vizualizáciu si robím sám vo svojej hlave, takže mi to veru vôbec nevadilo. Massive Attack si neodpustili ani protivojnové kecy na displeji, najčastejšie vysvietené slovo bolo asi IRAQ;-). Pamätám si, že niekedy na začiatku 90.rokov sa počas vojny v Perzskom zálive Massive Attack premenoval a uvádzali ich iba ako Massive. Žiadny Attack.

  Atmosféra v hľadisku bola vynikajúca, taktiež vzduch v hale bol napriek teplému počasiu vonku veľmi dobrý a dalo sa tam v pohode dýchať. Z hudby išla úžasná energia, ktorá vygradovala pri pesničke Save from harm, ktorá uzatvárala koncert. To som vôbec som nechápal, že už je tak skoro koniec. Nakoniec sa však ešte vrátili a pridali ešte štyri pesničky, ktoré tiež poriadne vyústili až do psychedelickej extázy. Pôsobivý záver, veľmi dobrý koncert.

  Massive Attack Bratislava

  Keďže svetelné podmienky boli veľmi tmavé, fotiť sa moc nedalo, ani som sa o to moc nepokúšal, moje fotky sú iba také farebne-ilustračné. Ak chcete lepšie fotky, aj s detailami, pozrite si Intyho fotky na partyzone, ktorý fotil z prvej línie. Playlist je tiež od Intyho, len som si ho dovolil trošku zmenšiť:

  Massive Attack Bratislava - playlist

  A na záver ešte jedno videjko z koncertu (TearDrop)

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   5 odpovedí na „Massive Attack v Inchebe“

   1. ja sa zas tesim na toto:
    7.7. Nitzer Ebb, Wiener Szene
    9.8. MINISTRY, Planet Music Wien
    1.9. Front Line Assembly, Abaton, Praha
    KMFDM – tba…

    Za par hodin na Novarocku zacina die Krupps, Apocalyptica, OOMPH!, tool, a guns`n roses…

   2. Noooo a v Prahe ma byt aj Placebo. :o)
    Myslim, ze kazdy kto sa rad bavi, si najde nieco pre seba.
    Na margo novinarov – tusim je v mode iba vsetko kritizovat, akoby sa uz ludia nevedeli zabavit…nastastie to neplati pre vsetkych.

   3. 29. 7. Senec Open Air – The Rasmus… sice to nemusim, ale s dcerami si pojdem pozriet…

   4. Spätné upozornenie: cortos de video hentai

   Nie je možné pridávať komentáre.