Levne knihy 2006 – Kurosawa a ine

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  bolek-01Tak ako každý mesiac aj tento dávam dohromady mesačný sumár časopisov s DVDčkmi. Časopisov, ktoré pribalujú DVD je stále viac a viac, vznikajú aj edície, ktoré sú distribuované v novinových stánkoch a v ktorých časopis dokonca úplne chýba. Na Slovensku ani nie, skôr v susedných Čechách, kde majú časopisy nižšiu sadzbu DPH ako inde predávané DVD, takže aj cena môže byť priaznivejšia.

  Vždy na koniec mojich prehľadov spomeniem zopár titulov v predajni Levné knihy. Keďže však časopisov pribúda, príspevky sú dlhšie a dlhšie a pre LK už neostáva miesto. Avšak v poslednej dobe tu pribudlo zopár nových kúskov a je mi ľúto nespomenúť ich, urobím tak, podobne ako minule, v samostatnom príspevku:

  Levné knihy nepredávajú iba zlacnené knihy alebo DVD, ale sú aj vydavateľstvo a 19/04/06 vydali tri DVD od Kurosawu. Najzaujímavejším je legendárny film Yojimbo (imdb – 1961), z ktorého Leone opajcol Za hrsť dolárov. Neskôr ešte vznikol remake s B.Willisom Posledný zostáva. Aj najznámejší Kurosawov film Sedem samurajov bol prerobený a Sedem statočných videl snáď každý. Menej ľudí však vie, že podkladom pre natočenie tohto westernu bol nejaký japonský film.

  Voľným pokračovaním Yojimba je Sanjuro (Tsubaki Sanjuro – 1962) a tretím je The Hidden Fortress (Kakushi-toride no san-akunin – 1958). Cena je 99Kč/119Sk (na Slovensku je cena znížená z obvyklých 159Sk). V LK sa ešte dá zakúpiť aj Kurosawov novší film Ran (imdb – 1985), ktorý vydal HCE (Mekellemu ho už skoro pol roka suším doma a nie a nie si preňho prísť a radšej sa kade tade po Indii fláka;-)).

  Najnovším prírastkom edície Levné knihy – Zlatý fond světového filmu je dráma Vittoria De Sica Zlodeji bicyklov (Ladri di biciclette – 1948) a filmy od Istvána Szabóa: Mefisto (Mephisto – 1981), Plukovník Redl (Oberst Redl – 1985) a Hanussen (imdb – 1988), ktorým sa potešia najmä priaznivci Klaus Maria Brandauera.

  Okrem toho v Levných knihách nájdete aj DVDčka vydané inými vydavateľstvami a v LK iba dopredávanými podobne ako Kurosawov Ran. Od Intersonicu pribudli Fantomasovia, už dlhšiu dobu sa tu dajú zohnať aj Žandári a aj ďalšie Funesove filmy ako napr. Smoliar (Le Corniaud – 1965), Veľký flám (La Grande vadrouille – 1966) či komédiu Krídelko alebo stehienko? (L´Aile ou la cuisse – 1976).

  Taktiež priaznivci Bud Spencera a Terence Hilla si môžu doplniť zbierku komédiami Choď na to (Nati con la camicia – 1983), Ak sa nahneváme, budeme zlí (Altrimenti ci arrabbiamo – 1973), Kdo nájde priateľa, nájde poklad (Chi trova un amico, trova un tesoro – 1981) alebo Pár nepár (Pari e dispari – 1978). Ja som minule doplnil zbierku filmom 55 dní v Pekingu (55 Days at Peking – 1963) za príjemných 59,- Sk. No nekúpte to za tú cenu;-).

  Na pultoch LK nájdete aj staršie veci spomínané v staršom článku o Levných knihách. Kúpiť sa tu dali aj filmy z Al Pacinovej kolekcie (Scarface, Carlitova cesta, Vôňa ženy, More lásky). Novšie sú priamo na stránkach LK. Predajne najdete na stránkach Levných kníh.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!