Prva zrkadlovka s live nahladom na displeji

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  V zrkadlovke vidíme fotografovanú oblasť iba v hľadáčiku. Musíme ju mať priloženú pri oku a keď chceme fotiť nad hlavou alebo z boku, fotime vlastne na slepo. Fotenú oblasť vidíme naživo iba v hľadáčiku, na displeji až po expozícii. Olympus prišiel s revolučným riešením, keď na svojej novej digitálnej zrkadlovke E-330 umožňuje živý náhľad aj na LCD displeji.


  Fotoaparát, camera
  Fotoaparát, camera

  V princípe to funguje tak, že E-330 má dva snímače. Hlavný snímač je 7,5 megový live MOS senzor a je aktívny iba keď sa sklopí zrkadlo (main mirror), inak ide obraz do hľadáčiku. Druhý snímač je hore – Full time live view CCD a vďaka nemu vidíme obraz na LCD. Do druhého (displejového) snímača prechádza obraz cez polopriepustné zrkadlo, ktoré púšťa obraz nielen do hľadáčiku, ale aj na CCD snímač. Aby to bolo ešte zložitejšie je tu ešte aj tretí snímač (49 zones multi-pattern senzor), ten však slúži iba na meranie. Viacej napovie obrázok:

  Fotiť „na displej“ (ktorý je samozrejme výklopný) sa dá v dvoch režimoch. Režim A je v podstate popísaný vyššie. Obraz zachytáva druhý – „displejový“ CCD snímač. Živý náhľad na LCD displej pokrývá 92% plochy záberu.
  Olympus E-330 - režim A

  V režime B sa zrkadlo sklopí a na LCD displeji vidíme to, čo na hlavnom MOS snímači. Na rozdiel od režimu A tu nefunguje automatické ostrenie a ostrí sa ručne. Môžeme si vybrať časť, ktorú chceme zaostriť a tú si môžeme zväčšiť až na desaťnásobok, aby sme mohli presnejšie zaostriť. Režim B je vhodný napríklad pri makrofotení. Živý náhľad na LCD displeji v režime B pokrývá 100% záberu.
  Olympus E-330 - režim B

  Super je, že sa niekto touto cestou pustil a ja už iba dúfam, že sa tohto riešenia (alebo nejakého obdobného) chytia aj ostatní výrobcovia a vymyslia možno ešte lepší systém ako púšťať obraz nielen do hľadáčika, ale aj na displej, lebo olympusácke tristovkové zrkadlovky sú teda dosť škaredé:-).

  A keď už chválim Olympus, musím spomenúť aj ultrazvukový antiprachový filter, ktorý slúži na čistenie snímača a ktorý Olympus použil už pri predchodcovi E-330. Ten by si zaslúžil pozornosť aj ostatných výrobcov. Aj keď teda jeho použitie pri každom zapnutí foťáku trošku predlžuje jeho štart. Možno by stačila iba manuálna aktivácia. Potom by určite Mekelle nemal problémy pri špine na snímači a nikto by ho nemal v lekárni za pošuka:-).

  Keď chcete vedieť ešte viac odporúčam DPreview, alebo počkať do zajtra, určite to rozoberú všetky foto-servery aj v češtine a slovenčine. BTW zaujímavé, že na českej stránke Olympusu je dátum pridania informácii o E-330 23/01/06, na materskej stránke Olympus.com je dnešný dátum – 26/01/06. Pekné veľké fotky nástupcu Olympusu E-300 sú na DC resource page.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!