Nová strana Piratpartiet

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  bolek-01Poznám mnoho ľudí, ktorí nevedia koho voliť. Nakoniec sa k volebným urnám vyberú a stranu za ktorú zahlasujú si vyberú podľa nejakej, v podstate nepodstatnej maličkosti.

  Vo Švédsku vznikla nová strana, ktorá sa podujala podchytiť tých spotrebiteľov-voličov, ktorým sa nepáči lobbing nahrávacích spoločností a v súčasnosti platné zákony v oblasti autorského práva. Za cieľ si táto strana kladie zrušenie vymožeností, ktoré sa podarilo vydobiť nahrávacím spoločnostiam a rôznym združeniam zastupujúcich práva autorov a interpretov.

  Zaujímavý je jej názov – Piratpartiet. Myslím, že u nás by získla podobná strana mnoho priaznivcov. Piratpartiet založili užívatelia P2P sietí, ktorí sú častokrát nazývaný aj piráti. Zakladajúcim členom sa vraj podarilo vyzbierať už 4.000 podpisov, aj keď na zaregistrovanie novej strany stačí 1.500 podpisov.


  Platnosť podpisov by vraj radi overovali združenia zastupujúce práva autorov, ktoré by tak zároveň získali dobrú databázu a mohli by podávať ďalšie trestné oznámenia na potenciálnych pirátov:-) Aj keď teda vo Švédsku platia asi podobné zákony ako u nás a sťahovanie, trebárs aj autorsky chránených diel z internetu pre vlastnú potrebu nie je nelegálne.

  Pre tých, ktorí ovládajú švédštinu odporúčam stránky Piratpartiet, pre ostatných napr. Technet.cz

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!