Nova ochrana CD vam zas*rie pocitac

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  pioneer dv600avs
  pioneer dv600avs
  Keď som si raz dávno chcel pred dovolenkou nahrať CD svojej obľúbenej skupiny Radiohead na minidisc od firmy Sony, nepodarilo sa mi to. Každá sekunda muziky bola zároveň nový track. Keďže minidisc má počet trackov obmedzený (maximálne ich tam môže byť asi 999) svoje originálne CD s ochranou Copy controlled som si na minidisc nenahral a na dovolenke som sa musel zaobísť bez neho. Nahrával som si to pred odchodom na dovolenku, keď som sa balil, takže som nemal čas skúmať čo je vo veci.


  Neskôr som zistil, že ďalším ľuďom sa zase CD s podobnou ochranou nepodarilo prehrať na svojich CD/DVD prehrávačoch, alebo na mechanikách v PC. Kto si chcel svoje CD zazálohovať mal tiež problémy. Vraj tieto cédéčka nespĺňajú normu CD-DA, takže to sú v podstate nepodarky. Dnes sa mi moja príhoda pripomenula pri čítaní o novej ochrane DRM na výrobku spoločnosti Sony BMG. Mark Russinovich zistil, že sa mu pri prehrávaní hudobného CD nainštalovali podivné súbory, ktoré mu požierali výkon počítača. Pri pokuse o ich odstránenie sa mu znefunkčnila CD mechanika.

  Hudobné spoločnosti mi najprv bránia púšťať si svoju obľúbenú hudbu na malom minidisku, bránia mi urobiť si kópiu svojho CD, aby sa mi originál CD nezničil v aute. A ako som sa dočítal, vyzerá to tak, že odteraz budú namiesto bonusov, alebo obyčajného CD textu pridávať na disky vírusy, trójske kone a podobnú háveď? Patrím medzi posledných ľudí, ktorí si kupujú predražené CD nielen pred vianocami, ale ak by mi v počítači mali šarapatiť podobné „ochrany“, budem sa musieť uspokojiť aj s MPtrojkami, alebo si budem kupovať CDčka od nejakého piráta, ktorý mi do počítača nebude cpať podozrivé súbory.

  (via CDR.cz, zdroj: blog Marka Russinovicha)

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!