Nova ochrana CD vam zas*rie pocitac

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  pioneer dv600avs

  pioneer dv600avs

  Keď som si raz dávno chcel pred dovolenkou nahrať CD svojej obľúbenej skupiny Radiohead na minidisc od firmy Sony, nepodarilo sa mi to. Každá sekunda muziky bola zároveň nový track. Keďže minidisc má počet trackov obmedzený (maximálne ich tam môže byť asi 999) svoje originálne CD s ochranou Copy controlled som si na minidisc nenahral a na dovolenke som sa musel zaobísť bez neho. Nahrával som si to pred odchodom na dovolenku, keď som sa balil, takže som nemal čas skúmať čo je vo veci.


  Neskôr som zistil, že ďalším ľuďom sa zase CD s podobnou ochranou nepodarilo prehrať na svojich CD/DVD prehrávačoch, alebo na mechanikách v PC. Kto si chcel svoje CD zazálohovať mal tiež problémy. Vraj tieto cédéčka nespĺňajú normu CD-DA, takže to sú v podstate nepodarky. Dnes sa mi moja príhoda pripomenula pri čítaní o novej ochrane DRM na výrobku spoločnosti Sony BMG. Mark Russinovich zistil, že sa mu pri prehrávaní hudobného CD nainštalovali podivné súbory, ktoré mu požierali výkon počítača. Pri pokuse o ich odstránenie sa mu znefunkčnila CD mechanika.

  Hudobné spoločnosti mi najprv bránia púšťať si svoju obľúbenú hudbu na malom minidisku, bránia mi urobiť si kópiu svojho CD, aby sa mi originál CD nezničil v aute. A ako som sa dočítal, vyzerá to tak, že odteraz budú namiesto bonusov, alebo obyčajného CD textu pridávať na disky vírusy, trójske kone a podobnú háveď? Patrím medzi posledných ľudí, ktorí si kupujú predražené CD nielen pred vianocami, ale ak by mi v počítači mali šarapatiť podobné „ochrany“, budem sa musieť uspokojiť aj s MPtrojkami, alebo si budem kupovať CDčka od nejakého piráta, ktorý mi do počítača nebude cpať podozrivé súbory.

  (via CDR.cz, zdroj: blog Marka Russinovicha)

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   Tags: , ,

   4 929 x čítané

   No Responses to “Nova ochrana CD vam zas*rie pocitac”

   1. mekelle 1 novembra 2005 at 21:59 #

    to je dost nechutne… audio CD uz som si nekupil ani nepamatam, doma sa nam vala pomerne dost originalov, ale novinky si uz len stahujem – aj tak len moloco sa oplati vypocut opakovane:))

   2. Fedor 1 novembra 2005 at 22:29 #

    Ja tiez nic nekupujem a zda sa, ze dobre robim.. este som si ani nevypocul tych cca 5Gb MP3 co mam kdesi na disku..

   3. Hyena 2 novembra 2005 at 18:11 #

    Neuveriteľné je, že nahrávacie spoločnosti idú stále týmto absurdným smerom. Už si mohli všimnúť, že akákoľvek ochrana CD je len dočasná, veľmi rýchlo sa podarí prelomiť každú. Namiesto toho pôsobia problémy užívateľom počítačov a nedajú si vysvetliť, že niektorí ľudia si nikdy nekúpia osobitný CD prehrávač, keďže je to pre nich zbytočná investícia…

   4. mekelle 2 novembra 2005 at 18:31 #

    u nas doma mame uz len „dosluhujucu“ vezu, staru cca 10 rokov, ked skonci, novu uz na 99% kupovat nebudeme. Bohato staci komp a novy DVD prehravac, ktory bez problemov zvlada CD audio aj mp3:))

   5. Markoff 2 novembra 2005 at 18:59 #

    mekelle nie je predsa problem kupit hifi vezu so zabudovanim DVD prehravacom a MP3

    bolek, chod to CD reklamovat, ja inak audio cd nekupujem uz mnoho rokov, pripada mi to ako vyhadzovanie penazi, navyse pri tych dnesnych ochranach o dovod viac, radsej si to stiahnem v kvalitnej MP3ke ktoru bych si musel beztak vytvorit kedze pchat to stale do mechaniky by sa mi nechcelo (a nicit CD) a v MP3 to zabera rozumny priestor na disku

   6. mekelle 2 novembra 2005 at 19:10 #

    to markoff – na na co by som ju kupoval? keby sme tu staru vezu nemali, tak mi nechyba…

   7. bolek 2 novembra 2005 at 19:21 #

    mekelle na 9%? Cize na 91% si budes kupovat:-)

   8. mekelle 2 novembra 2005 at 19:45 #

    no hej, som sa preklepol:)))

   9. bolek 2 novembra 2005 at 19:54 #

    a este jedna negacia negacie: keby sme tu staru vezu mali, tak mi chyba… Tvoje podvedomie jednoduche chce novu vezu:-)

   10. mekelle 2 novembra 2005 at 20:17 #

    kokos, asi to bude tym, ze som v tej chvili mal celkom slusne fukoty…idem sa zeditovat:))

   11. mekelle 2 novembra 2005 at 20:20 #

    hej, ale ved ja som napisal: „keby sme tu staru vezu nemali, tak mi nechyba…“:)) inak povedane – ked sa poberie do vecnych lovist, ani pes po nej nestekne, ze „HAF!“:)) ale no tak dobre, trosku nam za nou bude clivo:))

   12. Polo 3 novembra 2005 at 08:37 #

    keby CD stalo dakych 100 ,- Sk verim ze by sa aj kupovali a nahravacie spolocnosti by neboli nutene vymyslsat vseliake ochrany, ved aj tak sa kazda za par tyzdnou prelomi

   13. bolek 3 novembra 2005 at 08:53 #

    Sony prohlašuje, že uživatelé berou instalaci softwaru na vědomí souhlasem s licenčním ujednáním (End User License Agreement – EULA), které je přiložené ke každému cédéčku. Uživatel přitom svůj souhlas s tímto ujednáním vyjadřuje vložením disku do mechaniky.

   14. Hyena 3 novembra 2005 at 09:56 #

    To je nádhernééé! :-D Súhlas vyjadrený vložením CD do mechaniky! :-D

   15. mekelle 3 novembra 2005 at 10:48 #

    esteze ten suhlas nie je dany priamo kupou CDcka:))

   16. loa leroa 3 novembra 2005 at 12:51 #

    to mi pripomina windows95 kde bolo na krabici ze jej rozbalenim suhlasim so zmluvou ktora je zabalena v tej krabici :D

   17. bolek 3 novembra 2005 at 13:30 #

    Celkom dobry komentar som si precital:
    Za chvilku se bude dávat souhlas pouhým shlednutím loga SONY protože o dvě ulice dál byly na billboardu napsány všeobecné podmínky a tímto ti po internetu může sony nahrát do kompu s pomocí díry co chce.

    Jen tím chci říci, že je normální, že CD je od toho, aby přehrávalo hudbu (pokud je hudební) tak nikdo snad nebude předpokládat jakékoliv jiné chování. To aby jsme si za chvilku, četli podmínky ke všemu, třeba u mikrovlnky by mohlo být, že je tam uvnitř zabudované odposlouchávací zařízení a to shromažďuje všechna data v okolí pračky a posílá tam a tam. A byl by to náš problém, protože jsme si nepřečetli všeobecné podmínky, ale pouze manuál:-)

   18. bolek 8 novembra 2005 at 15:24 #

    Sony BMG zažalována za „rootkits“

   19. bolek 11 novembra 2005 at 08:35 #

    První nebezpečný červ zneužívající Sony DRM rootkitu