Sigur Ros – Takk

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  Islandská skupinka Sigur Ros mala 14/4/05 vystúpiť v bratislavskom klube Babylon. Vystúpenie sa neskôr presunulo na september, na obdobie po vydaní nového albumu Takk. Vydanie albumu sa nakoniec presunulo až na september (12/09/05) a vystúpenie v Bratislave odpadlo:-(. Podľa tourplánu sa do konca roka nebude konať ani Bratislava, ani Praha, dokonca ani Viedeň. A keď ste ešte nový album nepočuli, môžete si ho vypočuť na stránke myspace.com. Vynikajúca muzička. Odporúčam.


  Sigur Ros doteraz vydali štyri radové albumy:
  -1997 – Von
  -1999 – Ágætis Byrjun
  -2002 – ( )
  -2005 – Takk

  Bezmenné (zátvorkové) album z roku 2002 sa vyznačuje najmä tým, že ani jedna pesnička nemá názov a tak sú piesenky nazvané krycími názvami ako napríklad untitled #8 (a.k.a. The pop song), Untitled #4 (aka The nothing song), alebo Untitled #1 (aka Vaka – to sa aj rýmuje:-)). Album je naspievaný vo vymyslenom jazyku hopelandic, spev tak má umocňovať atmosféru a je používaný ako ďalší hudobný nástroj. Veľa ľudí ani netuší, že vlastne Sigur Ros poznajú, ich pesničky zneli v mnohých filmoch (napr Vanilla sky). Ako svojich predskokanoch si ich na turné vybrali Radiohead a hrali tiež pred skupinou U2, alebo krajankou Bjork.

  Sigur Ros nemajú problémy z uverejňovaním svojich trackov na internete, na svojej oficiálnej stránke ponúkajú na stiahnutie kopec pesničiek a videí. Zaujímavé sú najmä live prevedenia ich prekrásnych skladieb. Zo spomínaného zátvorkového albumu odporúčam 1,4,8, z albumu Ágætis Byrjun Viõrar Vel Til Loftárasa, Flugufrelsarinn, Svefn-G-Englar, z albumu Von je prekrásna minimálne pesnička Von, prípadne Myrkur. Sigur Ros nový album Takk vydávajú už pod novou firmou EMI, k dispozícii za 14,99 euro aj s poštovným.

  Doplnené: Album som si vypočul, stiahol vo formáte MP3 a nakoniec som zatúžil byť vlastníkom tohoto CD a zašiel do obchodu. Nemali ho, tak som si ho objednal. V pondelok vraj bude v obchode. Nakoniec som musel čakať mesiac.

  Chápem, že Sigur Ros nie je práve to, čo sa najviac predáva, ale práve toto CD vydáva a distribuuje EMI, dokonca naňho zadala reklamu do časopisov, vo svojom firemnom katalógu ho tiež propaguje, takže by som očakával kratšiu dodaciu lehotu ako 4 týždne:-(. Neviem však, či aj ostatní ľudia, ktorí majú záujem o toto CD budú ochotní čakať ako ja, alebo sa nakoniec uspokoja s albumom vo svojom MP3 playeri a ušetria takk 600korún. Napriek týmto útrapám je Takk vynikajúci, CD je zabalené v nádhernom papierovom obale.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   Tags:

   5 268 x čítané

   5 Comments to “Sigur Ros – Takk”

   1. terr 20 septembra 2005 at 15:24 #

    akurat sa mi nezda ak nejaka kapelka dvakrat neodohra avizovany koncert…. ale podla toho co pises v akej spolocnosti sa pohybuju tak si to mozu asi dovolit… nachvilu.

   2. bolek 20 septembra 2005 at 15:45 #

    no ja som sa na ten aprilovy koncert tesil uz od minuleho roku, este sa na to ani nepredavali listky, to bolo iba v sekcii pripravuje sa, potom to prelozili na september a vculeky vcul to asi zrusili:-(

   3. terr 21 septembra 2005 at 09:54 #

    no snad teda nekedy pridu, inak včera som bol na celkom vydarenej akcii: Oskar Rozsa, Andrej Šeban , zoskupenie Waking Vision s USA za bicimi s Martinom Valihorom… fakt super akcia

   4. Ivan 3 júna 2006 at 11:32 #

    Sigur Ros je absolútne zjavenie. Je to nádherná ukážka toho, s akou ľahkosťou sa dajú jednoduchou hudbou vyjadrovať emócie, ktoré dokážu poslucháča strhnúť. V ich hudbe všetci cítia jemnú príbuznosť s Radiohead, ale kto hlbšie pozná tvorbu The Cure, nemôže si nevšimnúť, že to všetko vlastne vychádza z jednoduchého stupňovania, či už hlasom alebo gitarou, ktoré s obľubou používal a používa Robert Smith. Samozrejme, ten kto počul zopár songov The Cure v rádiu, nemôže vedieť o čom hovorím…

   5. mino 19 augusta 2006 at 12:48 #

    Podla mna su Sigur o dost dalej ako je Radiohlava alebo Cure, forget it.
    Su originalni, neurazajme ich.