Sigur Ros – Takk

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  Islandská skupinka Sigur Ros mala 14/4/05 vystúpiť v bratislavskom klube Babylon. Vystúpenie sa neskôr presunulo na september, na obdobie po vydaní nového albumu Takk. Vydanie albumu sa nakoniec presunulo až na september (12/09/05) a vystúpenie v Bratislave odpadlo:-(. Podľa tourplánu sa do konca roka nebude konať ani Bratislava, ani Praha, dokonca ani Viedeň. A keď ste ešte nový album nepočuli, môžete si ho vypočuť na stránke myspace.com. Vynikajúca muzička. Odporúčam.


  Sigur Ros doteraz vydali štyri radové albumy:
  -1997 – Von
  -1999 – Ágætis Byrjun
  -2002 – ( )
  -2005 – Takk

  Bezmenné (zátvorkové) album z roku 2002 sa vyznačuje najmä tým, že ani jedna pesnička nemá názov a tak sú piesenky nazvané krycími názvami ako napríklad untitled #8 (a.k.a. The pop song), Untitled #4 (aka The nothing song), alebo Untitled #1 (aka Vaka – to sa aj rýmuje:-)). Album je naspievaný vo vymyslenom jazyku hopelandic, spev tak má umocňovať atmosféru a je používaný ako ďalší hudobný nástroj. Veľa ľudí ani netuší, že vlastne Sigur Ros poznajú, ich pesničky zneli v mnohých filmoch (napr Vanilla sky). Ako svojich predskokanoch si ich na turné vybrali Radiohead a hrali tiež pred skupinou U2, alebo krajankou Bjork.

  Sigur Ros nemajú problémy z uverejňovaním svojich trackov na internete, na svojej oficiálnej stránke ponúkajú na stiahnutie kopec pesničiek a videí. Zaujímavé sú najmä live prevedenia ich prekrásnych skladieb. Zo spomínaného zátvorkového albumu odporúčam 1,4,8, z albumu Ágætis Byrjun Viõrar Vel Til Loftárasa, Flugufrelsarinn, Svefn-G-Englar, z albumu Von je prekrásna minimálne pesnička Von, prípadne Myrkur. Sigur Ros nový album Takk vydávajú už pod novou firmou EMI, k dispozícii za 14,99 euro aj s poštovným.

  Doplnené: Album som si vypočul, stiahol vo formáte MP3 a nakoniec som zatúžil byť vlastníkom tohoto CD a zašiel do obchodu. Nemali ho, tak som si ho objednal. V pondelok vraj bude v obchode. Nakoniec som musel čakať mesiac.

  Chápem, že Sigur Ros nie je práve to, čo sa najviac predáva, ale práve toto CD vydáva a distribuuje EMI, dokonca naňho zadala reklamu do časopisov, vo svojom firemnom katalógu ho tiež propaguje, takže by som očakával kratšiu dodaciu lehotu ako 4 týždne:-(. Neviem však, či aj ostatní ľudia, ktorí majú záujem o toto CD budú ochotní čakať ako ja, alebo sa nakoniec uspokoja s albumom vo svojom MP3 playeri a ušetria takk 600korún. Napriek týmto útrapám je Takk vynikajúci, CD je zabalené v nádhernom papierovom obale.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   5 odpovedí na „Sigur Ros – Takk“

   1. akurat sa mi nezda ak nejaka kapelka dvakrat neodohra avizovany koncert…. ale podla toho co pises v akej spolocnosti sa pohybuju tak si to mozu asi dovolit… nachvilu.

   2. no ja som sa na ten aprilovy koncert tesil uz od minuleho roku, este sa na to ani nepredavali listky, to bolo iba v sekcii pripravuje sa, potom to prelozili na september a vculeky vcul to asi zrusili:-(

   3. no snad teda nekedy pridu, inak včera som bol na celkom vydarenej akcii: Oskar Rozsa, Andrej Šeban , zoskupenie Waking Vision s USA za bicimi s Martinom Valihorom… fakt super akcia

   4. Sigur Ros je absolútne zjavenie. Je to nádherná ukážka toho, s akou ľahkosťou sa dajú jednoduchou hudbou vyjadrovať emócie, ktoré dokážu poslucháča strhnúť. V ich hudbe všetci cítia jemnú príbuznosť s Radiohead, ale kto hlbšie pozná tvorbu The Cure, nemôže si nevšimnúť, že to všetko vlastne vychádza z jednoduchého stupňovania, či už hlasom alebo gitarou, ktoré s obľubou používal a používa Robert Smith. Samozrejme, ten kto počul zopár songov The Cure v rádiu, nemôže vedieť o čom hovorím…

   5. Podla mna su Sigur o dost dalej ako je Radiohlava alebo Cure, forget it.
    Su originalni, neurazajme ich.

   Nie je možné pridávať komentáre.