Sony DSC-R1

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  Počas mojej dovolenky (8/9/05) predstavila spoločnosť Sony zaujímavý prístroj Sony DSC-R1. Zaujímavý je svojim snímačom, ktorý je nie je CCD, ale CMOS a hlavne svojou veľkosťou – APS (21,5×14,4mm). Je to prvá „nezrkadlovka“ s tak veľkým snímačom. Snímače s podobnou veľkosťou sa doteraz dávali iba do zrkadloviek (SLR) a veľké snímače disponujú niekoľkonásobnou citlivosťou (až 3200). Na rozdiel od zrkadloviek však R1 má pevný objektív a hľadáčik ma elektronický.


  Zrkadlo chýba, takže objektív je bližšie k 10 megovému snímaču, čo prospieva širokouhlému ohnisku. To začína už na 24mm a končí na 120mm (5-násobný zoom). Komu sa zdá zoom malý, môže využiť Smart digital zoom, čo je v tomto prípade výrez z 10 megového obrázku a teda kedže drvivej väčšine ľudí postačia fotky v 5-megovom rozlíšení dostaneme až 10-násobný zoom. Objektív je ako je u Sony zvykom Carl Zeiss a má svetelnosť 2,8-4,8. Zaujímavý smer vo vývoji fotoaparátov naznačili v Sony.

  Sony DSC-R1 zozadu

  Odlišné je umiestnenie LCD dispeja, ktorý je umiestný navrchu, nad hľadáčikom. Najprv sa mi toto riešenie moc nepozdávalo, ale kto používa hľadáčik môže si LCD dispej zaklopiť a má ho tak zároveň chránený pred poškodením. Výhodou je možnosť otočenia displeja a použivať ho pri nenápadnom fotení od pásu, alebo pri fotení na neprístupných miestach nízko pri zemi.

  Sony DSC-R1

  Samozrejme displej sa dá aj natočiť podľa potreby a pri autoportréte sa dá komponovať na dispeji a netreba fotiť naslepo, taktiež sa dá nastaviť aj pri fotení nad hlavou, z davu. Interný blesk je umiestnený pred hľadáčikom a externý sa dá pripevniť za tlačidlo spúšte. Nevýhodou je elektronický hľadáčik (235.000 pixelov), ktorý sa ešte asi dlho nevyrovná hľadáčikom v zrkadlovkách. Na záznam fotiek sa dajú použiť Memory Stick aj CF karty. Vyše kilo vážiaca R-jednotka by mala byť k dispozícii v novembri za cenu okolo 1.000 dolárov. Na záver ešte porovnanie snímačov (Sony F828 vs R1):

  senzor R1 vs F828

  a zopár linkov: DPreview, fotografovani, digi-arena, digimanie.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!