Zanikne kino?

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

    Príčin, prečo ľudia nechodia do kina je viacero. Niekomu sa do kina jednoducho nechce a na film si počká, kým bude v televízii, alebo na DVD, inému vadia spolusediaci diváci, ktorí v kine šuštia papierikmi, chrúmu pukance, sŕkajú rôzne nápoje, alebo dokonca telefonujú. Sú ľudia, ktorým vadí, že film je s dabingom, ďalším zase prekáža, že je iba s titulkami. Vývoj techniky napreduje a mnoho ľudí si urobilo domáce kino doma v obývačke, alebo si film stiahnu cez internet a pozrú si ho doma na monitore, televízore, či plátne. Koľko ľudí toľko názorov, počul som aj názor, že už sa ajtak točia iba samé „shity“, tak načo chodiť do kina.

    Neviem kde je pravda. Čo však viem určite, skoro každý povie, že cena lístkov by mohla byť nižšia. A práve preto pripravila Únia filmových distribútorov v spolupráci so slovenskými kinami na prázdniny akciu Leto s kinom, keď je takmer vo všetkých kinách znížené vstupné o 30%.


    V roku 2003 sa predali cca 3 milióny vstupeniek, z toho 38 % ľudí navštívilo bratislavské multiplexy UCI Palace Cinemas alebo Multikino Metropolis (Polus) a ich podiel na celkových tržbách bol viac ako 52%. Za prvý polrok 2005 sa predalo iba 919tisíc lístkov. Je dosť možné, že tento rok bude podobné aj percentuálne zloženie, respektíve sa to ešte viac prikloní smerom k multiplexom.

    Pri tomto trende však vznikajú aj nové, respektíve staronové kiná. Jedným je aj Amfiteáter na Búdkovej ceste v Bratislave, kde sa od 02/08/05 začalo opätovne premietať. Začiatky predstavení sú väčšinou o 21:00 a vstupné je sympatických 49,-korún. Nedá mi nepripomenúť webovú adresu, kde nájdete program, Amfiteáter má skoro až sesterskú adresu www.kinecko.ine.sk.

    Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!