CzechTek 2005 – policia zautocila

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!
  Paroubek

  Situácia na CzechTeku 2005 sa skomplikovala. Polícia zablokovala prístup na pozemok, kde sa mala akcia konať, napriek tomu, že sa organizátori preukázali notársky overeným súhlasom vlastníka pozemku. Argumentujú tým, že prístup na predmetný pozemok je možný iba cez susedné pozemky a ich majitelia nedali podobný súhlas. Polícia tiež tvrdila, že majiteľ svoj súhlas odvolal. Ten však potvrdil, že súhlas neodvolal.

  DOPLNENÉ: z katastrálnych máp sa ukázalo, že priamo k prenajatému pozemku vedie cesta, ktorá je vedená ako verejne prístupná účelová komunikácia, na ktorú sa nevzťahuje žiadne obmedzenie úživania a už v žiadnom prípade nie pre vlastníkov k ceste priľahlých pozemkov. Česká polícia klamala viackrát.


  Nakoniec sa však mnohým ľudom a aj aparatúre podarilo na zmieňovaný pozemok dostať a CzechTek sa začal. Ľudia sa bavili pri muzike. Tí, ktorí sa na CzechTek nedostali, zaplnili okolité dediny. Obyvatelia Újezda pod Přimdou spísali petíciu, v ktorej vyzvali policiu, aby pustili technárov na pozemok, kde sa technopárty koná, nakoľko sú všade.

  Dnes okolo 16-17tej vytvorili policajti rojnicu a za pomoci vodného dela a slzného plynu začali technárov vytláčať. Objavili sa zranení a účastníci technopárty radšej balia a začínajú odchádzať. Podvečer polícia začala zabavovať aparatúry.

  Zvláštne veci sa v tých Čechách dejú. Na odľahlom súkromnom pozemku si niekto usporiada technopárty, prídu policajný tažkoodenci s vodnými delami a slzným plynom a na základe niktoneviečoho technopárty rozoženú, aby ochránili pošlapanú trávu na susedných pozemkoch. Hmmm. A ja som si myslel, že tieto veci už po 89-tom skončili.

  ***
  A na záver ešte zopár zaujímavých linkov: Chronologický postup a ďalšie pokračovanie nájdete na serveri iDnes a peknú fotku (ako neverbálne komunikuje účastníčka festivalu s policajom) na serveri centrum. Na záberoch z vrtulníka je vidieť kto zablokoval dialnicu, zaujimavý postreh jedného učastníka je v komentaroch na marigold.cz, Britské listy priniesli právny rozbor a ďalšie zaujimavé odkazy sú na novej stránke policejnistat.cz. Super zábery (aj pekných dievčat voči, ktorým bolo treba zakročiť) sú v galérii na techno.cz. A ešte jeden fotopríbeh ako polícia skoro podpálila auto dymovnicou so slzným plynom.

  02/08/05 vydala Polícia ČR tlačovú správu k CzechTeku 2005 (policajné náklady sú 31 miliónov). A tu je odpoveď od J.Nohavicu, ktorého kopla múza: Už zase bijou deti (MP3).

  http://pgate.host.sk/cztk/

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

   3 odpovede na „CzechTek 2005 – policia zautocilas“

   1. a mozno je to prave tou „konspirativnostou“ akcie v spojeni s jej masovejsim charakterom. Asi je fakt zasah tvrdsi, ako cakali, no mam velmi silny dojem, ze by sa im cektek „neratal“ ako uspesny, pokial
    by ich policia ignorovala a nechala ich tak ;-)

    fakt je ale ten, ze na takejto akcii zrejme zhuci lavica na volbach ;-)
    ale naivne predstavy, ze pravica by tiez takuto akciu „iba“ nemonitorovala.

    spravnu otazku kladie pixy a binarniladin.

   2. samozrejme, ze pre mnohych ludi su taketo akcie adrenalin spojeny s konspiraciou. Vacsina tych ludi sa vsak prisla zabavit a maju v pazi vsetky vlady a policie.

   Nie je možné pridávať komentáre.