Hankook nechceme?

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

    Vláda včera neschválila investičnú zmluvu s kórejským výrobcom pneumatík Hankook Tire. Stroskotalo to na výške investičného stimulu, ktorý Ministerstvo hospodárstva navrhovalo vo výške 4 miliárd. Celková suma kórejskej investície mala byť 500 milionov Euro (skoro 20 mld SK), čiže Slovensko by „prispelo“ viac ako 20% z plánovanej investície.


    Závod by mal stáť pri Leviciach a malo by sa vytvoriť 1600 pracovných miest priamo v závode a sekundárne minimálne 1000 ďalších pracovných miest. Na Sme som si prečítal, že na jedno priamo vytvorené pracovné miesto vychádzala pomoc 2,5 milióna Sk. Pri pri žilinskej automobilke KIA to bolo 1,9 milióna (investícia 5,4 mld/2.800 prac.miest) a pri trnavskej PSA (Peugeot Citroen) 1,4 milióna korún (6,4 mld/4.500 prac.miest).

    Voľby sa blížia a minister hospodárstva potrebuje prezentovať svoje úspechy pri lákani zahraničného kapitálu, ktorý je ešte stále „plachý ako srnka“, tak sa snažil presadiť schválenie zmluvy s Hankookom, avšak ostatní členovia vlády boli buď málo stimulovaní, alebo sa im tak ako aj mne zdala výška investičného stimulu asi dosť vysoká. Určite aspoň v prepočte na jedno pracovné miesto vychádza najvyššia. Logicky by mi malo vychádzať presne opačné poradie a čím viac investícii na Slovensko príde, tým by mali byť štátne investície nižšie. Ale na Slovensku je to naopak.

    Je otázne, či sa Hankook uspokojí aj s nižšou sumou, alebo po nesplnených Ruskových sľuboch odíde o dom ďalej (Maďarsko, Poľsko, Česko). Čudné je, že uslintaný minister po zamietnutí jeho navrhovaných stimulov sa správa ako malé urazené decko a do kamier vytrubuje o pochovaní Hankooku v Leviciach. Chápem, že predvolebná kampaň sa už začala, ale politika je o kompromisoch a miesto na rokovanie tu stále je. Slovensko na tom nie je tak dobre, aby sme si mohli dovoliť odmietnuť takú veľkú investíciu, avšak daňové úľavy a investičné stimuly by asi nemali rásť do neúmerných výšok. Však uvidíme, povedal slepý.

    Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!