Okolo Tatier: Deň dva – oficiálny štart

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!
  Cyklotura

  Deň mínus jeden a nula sme mali úspešne za sebou a tak nám ráno nič nebránilo pridať sa k viac ako siedmim stovkám účastníkov podujatia „Okolo Tatier“. Chvíle pred štartom nám spríjemnili tanečníci a tanečníčky, príhovor nejakého bývalého profíka, ktorý vyslovil nádej, že v každom z nás je ukrytý majster sveta a informácia o telefonickom kontakte na mobilnú prvú pomoc.
  Pred štartom

  Tanečníci z Nižnej

  Lance Armstrong, Jan Ulrich a moja maličkosť
  Počas celej „Prevej etapy“ (z Nižnej po poľské hranice) lemovali okraje ciest deťúrence, ktoré ostošeť mávali rukami, vlajočkami a pionierskymi šatkami, povzbudzovali (Cyklisti do toho!), odvážnejší nastavovali dlane, aby si s nimi okolo prechádzajúci cyklista „ťapol“ – bol to skvelý pocit. Teda až na to ťapnutie – vďaka dokaličenému ramenu mi táto vymoženosť bola odopriata. Nahradilo ju stlačenie klaksóna, ktoré deckám tiež spravilo radosť:) Na dedinkách, ktorými sme prechádzali vychádzali na priedomie starí a starší domorodci. Pôvabný bol cca 90-ročný dedko, ktorý nám pri stúpaná na Suchú horu dával tip na miestny šenk:))

  Na hraniciach

  Tatranské polia

  Poľská divočina, kravy a Vatikán
  Prechod na poľskú stranu trošku zmenil našu pozíciu. Cyklisti už neboli chránený druh a domorodci okolo nás veselo lietali autami, tesne pred vami zastali a otvorili dvere smerom do cesty a podobne. Zadosťučinením bol výhľad na miestne domy – na 90% krásne drevenice. Zaujímavé bolo, že na takmer každom dome viala zástava Vatikánu. Po pár kilometroch sme sa nevedeli dočkať legendárneho salaša. Poučený čítaním príbehov skúsenejších účastníkov cyklotúry okolo Tatier som sa vzdal pollitráka žinčice a s Palom sme vsadili na istotu: korbáčiky a malé údené parenice.

  Pred salašom

  Na salaši

  Krava tatranská

  Zo salaša do Zakopaného bol pohodový zjazd. Mestečko pripomínalo veľké trhovisko – stretávali sme valachov s ovečkou, vysokánschych zbojníkov, ale aj postavičky zo Shreka – s každým ste sa mohli na príslušný obnos odfotografovať. Ľudia na ulici žobrali sofistikovane – peniaze nechceli pre seba, ale tu pre žrádlo pre psa, tam pre pamlsok pre nejakú jaštericu. Únavu sme spláchli nejakým poľským pivom a pobrali sa ďalej.

  Pivko v Zakopanom

  Nekonečný príbeh
  To, čo prišlo po Zakopanom pripomínalo nekonečný príbeh – stúpanie nemalo koniec. Niekde v týchto miestach som zažíval cyklistickú krízu – ako som vychádzal z jednej zákruty zbadal som chlapíka, ktorý zosadol z bicykla a začal tlačiť. V tej chvíli mi parádne oťaželi nohy a do mozgu vysielali signál: „Zosadni! Zosadni! Zosadni!“ Vo chvíli, keď som prechádzal okolo tohto pešiaka, nás dobehlo servisné vozidlo a ktosi z auta sa pešiaka pýta: „Nechcete si nasadnúť?“ Reakcia mojej hlavy? „Čo tam po ňom! Ja chcem nasadnúť! Už neotočím pedálmi ani raz!“ Pešiak však pokojne odpovedá: „Ále čoby, len ma tlačí zadok, čoskoro nasadnem a pokračujem.“ V tom momente som si povedal, že nepopustím a až do konca si prvý deň odšliapem poctivo sám:)

  Konečne na rodnej hrude

  Súhrn cesty z Nižnej do Eurocampu v Tatranskej Lomnici:
  Odšliapaná vzdialenosť: 101,3 km
  Čas bicyklovania: 5 hodín 14 minút
  Priemerná rýchlosť: 19,3 km/h
  Maximálna rýchlosť: 59,3 km/h

  Vďaka Milošovi Blahovi prikladám aj výškový profil trate prvého dňa. U Miloša si o Cyklotúre Okolo Tatier môžte prečítať oveľa viac o minulých ročníkoch v článkoch: Ako sme sa nasucho Okolo Tatier vybrali, prípadne Tradícia výletíku Okolo Tatier bujnie a rozkvitá
  Okolo Tatier - výškový profil trate

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!
   4 382 x čítané

   No Responses to “Okolo Tatier: Deň dva – oficiálny štart”

   1. Tokugawa 6 júna 2005 at 11:43 #

    mekelle, to jsi Ty na té poslední fotce?

   2. mekelle 6 júna 2005 at 11:54 #

    nie:) To je kamuflaz:)) Na fotke je Palo, ktory sa foti rovnako „rad“, ako ja:)) Moja malickost nie je na ziadnej fotke, som totiz vzdy na druhej strane fotoaparatu:))

   3. mekelle 6 júna 2005 at 11:55 #

    mna najdes akurat na predchadzajucom spote:
    http://www.ine.sk/index.php/nedennik/2005/05/31/okolo_tatier_den_minus_jeden_a_nula

   4. Tokugawa 6 júna 2005 at 13:04 #

    Aha. Nepoznal bych Tě :-D ;-)

   5. Benita 6 júna 2005 at 13:43 #

    tych nahacov si nespominal:)))

   6. Tokugawa 6 júna 2005 at 13:46 #

    Zrovna jsem se na ně chtěl zeptat :-) Vy jste tedy byli oblečeni? :-D

   7. mekelle 6 júna 2005 at 14:29 #

    to je len moja snaha na vlne konzumu a chtica zvysit citanost prispevku:)) Keby som tam dal regulernych cyklistov, nikto z vas sem neklikne:))))

   8. mekelle 6 júna 2005 at 14:29 #

    to toku: bodaj by si ma spoznal, ked to nie som ja:)))

   9. Hyena 6 júna 2005 at 16:11 #

    Ummm, nemyslím, že osoby na tej fotografii boli tým pravým lákadlom… :-)

   10. mekelle 6 júna 2005 at 16:35 #

    to hyena: Ja viem, ty si sem prisiel s ocakavanim, ze si opat cosi dolamem:))

   11. Hyena 7 júna 2005 at 16:12 #

    Mekelle, no áááno, ale nemusel si ma prezrádzať… :-)

   12. mekelle 7 júna 2005 at 16:40 #

    to Hyena: ale ved je verejnym tajomstvom, ze si sadista:))

   13. Hyena 7 júna 2005 at 18:07 #

    No teraz už áno, keď si to prezradil na plnú hubu…

   14. mekelle 7 júna 2005 at 18:58 #

    to hyena: jaj, o tom som nemal hovorit?:/ takze rusim, co som povedal predtym o tom, ze Hyena je sadista. Uprimne mi zalezi, aby to nadalej ostalo verejnym tajomstvom, lebo tak je to spravne:)