Elektronicke zrkadlovky s ultrazoomom

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  canon-sexy-1200-tele-babePrednedávnom som sem umiestnil post o porovnaní digitálnych zrkadloviek. Napriek tomu, že ceny išli v poslednej dobe podstatne dole, nie každému sa chce vláčit s tažkou zrkadlovkou, alebo tažkými náhradnými objektívmi (napríklad kvôli veľkému zoomu) a pretože tieto prístroje majú výmenne objektívy, je tu večný problém s čistením prachu na snímači. Niekto iný zase využíva LCD display ako hladáčik, alebo live histogram a s tým v zrkadlovke neuspeje. A kedže cena je doležitá až v prvom rade, každého poteší, keď zopár koruniek ušetrí.

  Riešenim by mohla byť elektronická zrkadlovka s ultrazoomom. Elektronická zrkadlovka vlastne žiadna zrkadlovka nie je. Je to v podstate lepší kompakt s elektronickým hľadáčikom, alebo „horšia zrkadlovka“, iba s el.hladáčikom. Avšak tento nesprávny názov je už celkom zaužívaný, tak ostaňme pri ňom. Prístroje s veľkým zoomom (viac ako 5-nasobnym) nemajú optický hľadáčik, lebo jeho vyroba by bola asi dosť drahá, ale majú hľadáčik elektronický. Okrem názvu elektronická zrkadlovka sa možeme stretnúť aj s názvom nepravá zrkadlovka (SLR-like), alebo so skratkou EVF (Electronic View Finder).


  Tentokrát som porovnanie elektronických zrkadloviek nenašiel, pokúsim sa sem teda hodiť zopár informacií sám. Vybral som prístroje, ktoré spĺňajú podmienku, že by mali mať aspoň 4-5 megapixelov a minimálne 5-násobný zoom. Dostal som skupinku foťákov, nie starších ako 2 roky, v cenovej relácii od 9.000 (KM Z20) až po 32 tisíc Sk (Nikon 8800), takže som si ich rozdelil na lacnejšie, do cca 17tisic (aby sa tam zmestila KM Z5 ako aj FZ5 od Panasonicu), tie nad 17 tisíc tvoria druhú skupinu drahších aparátov.

  Vychádzal som z cien vo Viedenskom obchode Digicamabholshop, ktorého ponuku možete nájsť aj na internete a internetového obchodu Pixmania.sk, prípadne FotoInfo.sk, ktoré patria k tým lacnejším a mám s nimi celkom pozitívne skúsenosti. Ceny odporúčané dovozcom sú omnoho vyššie a kedže predpokladám inteligenciu čitateľov týchto riadkov, predpokladám, že si foťák nepôjdu kupovať podľa cien odporúčaných dovozcom. Zaplatiť o štvrtinu alebo tretinu viac, ako naši susedia v Rakusku, či v Nemecku za slovenský manuál sa mi zdá trocha priveľa. A to nehovorím o USA, kde sú ceny oproti našim priam rozprávkové. Za oceánom však už ale je problém s prípadným uplatňovaním záruky.

  Lacnejšie aparáty (do 17 tisíc) sú zastúpene modelmi Fuji Finepix S5500, HP Photosmart 945, Kodak EasyShare DX 6490, 7590 a Z740, Konica-Minolta Dimage Z5 a Z20, Olympus Camedia C-770 Ultra Zoom, Panasonic Lumix FZ 4 a FZ 5. Prihodil som sem aj iba 3-megový Canon PowerShot S1 IS (na porovnanie s novým PowerShotom S2 IS.

  Ak vám stačí iba 3 megové rozlíšenie (neplánujete robiť žiadne výrezy) za cenu cca 14.000,-Sk (346euro) je tu S1 IS so stabilizátorom. Podobnú cenu (353euro) má aj Olympus C-770, nemá však stabilizátor a ani výklopný LCD display a iba o pár eúr je drahšia Konica-Minolta Z5 (362euro), napriek tomu, že sa vyrába aj v čiernej farbe a tiež má stabilizátor, designovo nevyzerá nič moc. Podľa výstupov by som si asi vybral v tejto kategórii S-jednotku, napriek tomu, že má najmenší snímač. Malé rozmery, dobré výstupy, 10-násobný zoom, stabilizátor a kedže už je na svete aj nástupca (S2), tak hlavne klesajúca cena ma presvedčili. Rozhodnúť sa však musíte sami, tu sú linky na recenzie:

  Canon PowerShot S1 ISDPreview, grafika
  Fuji Finepix S5500DPreview, grafika, fotoaparat, DigiManie
  HP Photosmart 945DPreview (iba parametre), grafika, fotoaparat
  Kodak DX 6490DPreview (iba parametre), grafika, fotoaparat
  Kodak DX 7590DPreview, grafika, fotoaparat, DigiManie, digifoto
  Kodak Z 740DPreview, grafika, fotoaparat
  Konica-Minolta Dimage Z 5DPreview, grafika, fotoaparat, DigiManie, digifoto
  Konica-Minolta Dimage Z20DPreview (parametre), Imaging-resource, DigiManie, digifoto
  Olympus C-770DPreview (iba parametre), grafika, digifoto
  Panasonic Lumix FZ 4DPreview (iba parametre), grafika (iba predstavenie, FZ 4 je v podstate to iste ako FZ5, len ma iba 4mega)
  Panasonic Lumix FZ 5DPreview, grafika, fotoaparat, DigiManie

  Medzi tie drahšie (nad 17 tisíc Sk) patria také kúsky ako nový Canon PowerShot S2 IS a Pro 1, Fuji Finepix S7000, Kodak EasyShare Z 7590, Konica-Minolta Dimage A2 a A200, Nikon Coolpix 8700 a 8800, Olympus C8080, Panasonic Lumix FZ 20, Sony DSC F828 a nová H1-tka.

  V tejto kategórii pribudlo prístrojov so stabilizátorom, ktorý poznáme z videokamier. Stabilizátor slúži na vyrovnávanie „roztrasenosti“ našich rúk. Chvenie rúk vyrovnáva protipohybom čočiek v objektíve. Konica-Minolta má stabilizátor vyriešený na inom princípe, nie je to optický stabilizátor, ale pohybuje sa samotný snímač. Stabilizátor nie je všemocný, ale hlavne pri dlhých ohniskách, alebo dlhších časoch dokáže zlepšiť fotky aj bez použitia statívu. Prakticky dokáže predĺžiť čas o 2-3 clony. Žerie trošku viac baterky, ale nemusí byť stále zapnutý, zapnúť ho môžeme, len keď ho naozaj potrebujeme.

  V tejto kategórii je vačšina prístrojov v čiernej farbe, čo spolu s výzorom „ako zrkadlovka“ vyzerá profesionálnejšie. Objavujú sa tu aj také vychytávky ako stavový displej, ktorý ukazuje tie najdôležitejšie hodnoty, alebo ostrenie ako pri klasických vymenných objektívoch – ostrenie na objektíve (Canon Pro 1, Fuji S7000…). Konica-Minolta vo svojich modeloch A2 a A200, alebo aj Sony F828 išli ešte ďalej a použili manuálny zoom. Je to lepšie ako pri motorových zoomoch, ktoré su pomalé, nepresné a ešte k tomu aj žerú baterky.

  Najväčší čip je Soňácky CCD snímač s uhlopriečkou 2/3″ (8,8 x 6,6 mm) a 8 megovým rozlišením. Tu je porovnanie prvých osemmegových foťákov s týmto snímačom. Pri citlivosti 800 tu síce je viditelný šum, momentálne to však je najlepší snímač v týchto prístrojoch. V porovnaní 8-megáčov na DPreview vychádza papierovo najlepšie Sony F828 avšak pri hodnotení výstupov ma najlepšie hodnotené výsledky Olympus C8080, takže myslite na to, že papierové parametre nie sú všetko.

  Veľmi dobre vyzerajúci Sony F828 nemá stabilizátor a napriek tomu, že cena už spadla pod 30 tisíc Sk, je oproti svojim konkurentom stále drahý (a ešte k tomu má až príliž viditeľnú aberáciu a veľký šum). Nikon 8800 alebo Olympus C8080 (5 násobný zoom uplne stačí) sú parametrovo aj výstupmi tiež veľmi dobré, ich cena nad 31 tisíc však atakuje ceny zrkadloviek (čierny Canon 300D black ponúkajú u nás oficiálny distribútori za 29.990 Sk aj so setovým objektívom). Napriek tomu, že Panasonic nie je práve tradičná fotografická firma, odporúčam do pozornosti aj Panasonic FZ20, ktorý klesol pod 20.000 Sk. Zaujal najmä vynikajúcim objektívom (Leica), 12-násobným zoomom a stabilizátorom.

  Najlepší el.hľadáčik má KM A2 (rozlíšenie 640 x 480 x 3 primárne farby = 921.600 pixelov), takže sa dá použiť aj manuálne ostrenie v hľadáčiku (po 3,3 násobnom digitálnom zväčšení výrezu ľubovolnej časti snímku). Obsahuje to najlepšie, čo majú jeho konkurenti, plus zopár funkcií navyše. Má však jedinnú nevýhodu, že sa už nepredáva (zaujimavé, že jeho predchodca A1 sa v niektorých obchodoch ešte v ponuke nachádza).

  KM A200 nie je celkom nástupca A2jky. Aj keď má zopár vylepšení, je to v podstate oklieštená verzia A2jky (nemá stavový displej, má horší hľadáčik, menej ovládacích prvkov, chýba aj senzor na očnici, ktorý automaticky prepína medzi LCD a hľadáčikom). Oproti svojim konkurentom, však má manuálny zoom na objektíve, manuálne ostrenie sa tiež robí pomocou prstenca na objektíve (to je však už elektrické), redukciu šumu, závit na predsádku alebo telekonvertor a v cene má aj diaľkové ovládanie. Za 575 euro je to asi momentálny víťaz medzi elektronickými zrkadlovkami. Aj keď treba povedať, že minimálne prístroje vymenované v posledných troch odstavcoch sú vynikajúce a kúpou žiadneho neurobíte chybu.

  Ale však sa pozrite sami, tu sú linky na recenzie tých drahších a lepších el.zrkadloviek:
  Canon PowerShot S2 ISDPreview, grafika, fotoaparat
  Canon PowerShot Pro 1DPreview, grafika, fotoaparat, Digimanie
  Fuji Finepix S7000DPreview, grafika, Digimanie
  Kodak Z 7590DPreview (iba predstavenie), grafika (iba predstavenie)
  Konica-Minolta Dimage A2DPreview, grafika, fotoaparat, Digimanie
  Konica-Minolta Dimage A200DPreview, grafika, fotoaparat, Digimanie
  Nikon Coolpix 8700DPreview, grafika, fotoaparat
  Nikon Coolpix 8800DPreview, grafika, Digimanie
  Olympus Camedia C8080DPreview, grafika, DigiManie
  Panasonic Lumix FZ 20DPreview, grafika, fotoaparat
  Sony Cyber-shot F828DPreview, grafika, fotoaparat, Digimanie, digifoto
  Sony Cyber-shot DSC H1DPreview, grafika (iba predstavenie), DCRP (recenzia), fotoaparat.

  Pre lepšie porovnanie som urobil tabuľku základných údajov, aj s cenami k 1/6/05: ( 44kB ). Snáď to niekomu pomôže.

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!