Ako som stretla utečencov z Indie

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  benita-1Jedného krásneho sobotného rána si tak stojím na zastávke trolejbusu, čítam noviny a podchvíľou rozmýšľam o tom, prečo práve ja musím v sobotu ísť do práce…

  Zrazu sa pri mne zjaví počerný ufúľaný chlapík, ukazuje mi lístok s nejakým telefónnym číslom a lámanou angličtinou ma prosí o pomoc. Pozriem sa za seba a tam na tráve sa vyvaľuje ďalších asi dvadsať podobných mužov vo veku 16-50 rokov.

  Pýtam sa, odkiaľ sú a on, že z Indie. Prevádzači ich priviezli k dunajskej hrádzi a nasledoval klasický scenár – pár z nich zbili, vzali prachy a odišli. Našli ich tam policajti, ktorí im dali povolenie na legálny pobyt na Slovensku a prepravný lístok na vlak do záchytného tábora Adamov-Gbely.

  Indovia mali spolu asi 35 dolárov, boli hladní, smädní a hoci absolvovali tisíce kilometrov, vyzerali dosť dezorientovane.
  Tak som išla do roboty, do auta sme naložili fľaše s minerálkou a vrátili sa k utečencom. Zavolala som políciu a dúfala, že ich do tábora nejako dopravia. Hliadka síce dorazila pomerne rýchlo. Po prečítaní prepravky mi ujo policajt povedal, že musia ísť na 201, ktorá ich zavezie na stanicu a tam majú nasadnúť na vlak.

  Tak sme si dvoch Indov naložili do auta, ešte sme sa zastavili v potravinách a ostatným kúpili nejaké jedlo, a fičali sme na stanicu. Tam som im vysvetlila ako, kedy a na ktorý vlak majú nastúpiť, ako, kedy a kde majú potom prestúpiť (prestupovali v Kútoch), v zmenárni sme rozmenili 25 dolárov (10-dolárovku nám slečna nevzala, lebo je vraj veľmi špinavá a určite poškodená), kúpili sme lístky na MHD, lebo to zadarmo nemajú, iba vlak.

  Samozrejme som kontaktovala aj cudzineckú políciu a migračný úrad. Tam mi akurát povedali, že v Kútoch Indov pri prestupovaní skoordinujú. Na cudzineckej napokon vybavili prepravu autobusom alebo nejakou dodávkou – inak to vraj nerobia, však keď je niekto schopný prejsť tisíce km, tak už sa hádam z Blavy do Adamova nejako dopraví! – kým to však cudzinecká zorganizovala, utečenci už na základe našich inštrukcií sedeli vo vlaku.

  A to ešte migračný úrad musel do Adamova volať, lebo cez víkend je vraj tábor zatvorený.
  A to sa mi ešte nakoniec z úradu smiali, že som im mohla objednať rovno taxík…

  Možno by som po dlhých rokoch práce s utečencami bola otrlejšia a tiež sa na vec takto pozerala. Poviem vám ale, že som sa večer cítila ako zbitý pes a bolo mi smutno…

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!
   5 187 x čítané

   No Responses to “Ako som stretla utečencov z Indie”

   1. Tokugawa 26 mája 2005 at 13:58 #

    Nemají to lehké… to věru nemají.

   2. Sergej 26 mája 2005 at 18:02 #

    Sranda je, že keby nebola europa/amerika taka zamerana na vlastny zisk/ego, mozno by takyto problem vobec nebol. Ak by dali dobre zarobit aj chudobnym krajinam, nebudu mat dovod odtial obyvatelia utekat.
    Horsie je, ak vlada chudobnej krajiny pouziva peniaze na upevnenie vlastnej pozicie.
    Zacarovany kruh.

   3. ywana 26 mája 2005 at 23:32 #

    ahoj benita, toto je krasny zazitok, pomohla si… to je super… tes sa…:o.)

   4. Benita 27 mája 2005 at 09:57 #

    to ywana: som ti poslala moje mailove adresy – dostala si ich?
    pozdrav peta:)

   5. ywana 27 mája 2005 at 12:58 #

    dostala vdaka… len som nemala cas sa ozvat bo som sa ucila na skusku, ktoru som dnes neurobila… béééé :o.) o týzden znova

   6. Benita 27 mája 2005 at 13:22 #

    nic si z toho nerob, hlavne, ze sme zdravi a slniecko svieti:)))
    nabuduci tyzden urobis!

   7. medorström 29 mája 2005 at 14:35 #

    Benita, asi poznas moj nazor na tuto problematiku, ale tu sa presne ukazalo aky si CLOVEK a ake mas velke SRDIECKO. Klobuk dole, ten Marek si fakt vybral dobre.:o))) Krasny dnicek. (V stredu sme 3 krat davali maleho vrabcaka do hniezda, lebo z neho vypadol, ale nepomohlo… V stvrtok uz bol off :o( )

   8. dusoft 19 júla 2005 at 22:46 #

    teda, vsetka ucta. aby bolo viac takychto milych ludi.

   9. null 27 júla 2005 at 08:55 #

    vrabciak vypadnuty z hniezda sa naspat nedava… pretoze to je jeho uloha ktorou ho priroda poverila…