Dan Brown: Čo sa stane keď odíde pápež?

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

    Včera ráno oznámil hovorca Vatikánu, že pápežov stav je vážny. U pápeža dokonca nastala zástava srdca. Že stav Jána Pavla II je vážny svedčí aj to, že prijal posledné pomazanie (teda vlastne sviatosť určenú pre chorých a zomierajúcich) a že pravé bronzové dvere na Bazilike sv. Petra boli už včera zatvorené, čo sa považuje za symbol pápežovej smrti. V priebehu 1.aprila talianske media uviedli, že papež upadol do bezvedomia a na námesti sv. Petra sa prišlo s pápežom rozlúčiť a pomodliť množstvo ľudí. Večer niektoré média oznámili, že pápež zomrel, čo však Vatikán dementoval. Čo sa bude diať, keď pápež naozaj odíde?

    Po smrti pápeža sa schádzajú kardináli, ktorí ešte nedovŕšili 80 rokov, aby zvolili nového kristovho námestníka. Toto sa volá konkláve. Kardinálov zamknú v jednej miestnosti na kľúč, bez možnosti odísť až do zvolenia nového pápeža. Hlasovanie kardinálov je tajné, hlasovacie lístky sa dávajú do kalicha. Ak nikto nezíska viac ako dve tretiny hlasov, hlasovanie je neplatné. Lístky sa spália a z komína Sixtínskej kaplnky vychádza čierny dym a hlasovanie sa opakuje. Zvolenie nového pápeža oznamuje biely dym.

    Keď sa teraz čudujete, že som múdry ako televízor, prezradím Vám, že som len nedávno čítal slovenské vydanie knihy Anjeli a démoni od Dana Browna. Áno presne toho Dana Browna, ktorý napísal knihu Da Vinciho kód, proti ktorej tak broja katolícke kruhy. Obidve knihy sú vynikajúce čítanie, aj keď mne sa od Browna najviac páčila kniha Bod klamu, z prostredia volieb amerického prezidenta a zároveň objavenia mimozemského života. Nebudem viac prezrádzať, prečítajte si sami. Všetky knižky za to stoja, ak ste radi čítali napríklad Hailey-ho, odporúčam.

    Ak niekoho zaujíma historické prostredie Vatikánu oplatí sa prečítať aj historický román Rodina od Maria Puza. Puzo ho písal 20 rokov, avšak nikdy ho nedopísal. Nakoniec ho musela dokončiť jeho spolupracovníčka a neskôr aj manželka Carol Ginová. The Family vyšlo v roku 2001 a na Slovensku ho vydal Media klub v roku 2002. Vynikajúce, ako všetky ostatné Puzove knihy. Aj keď je v týchto knihách podľa odborníkov zopár nepresností, Puzo a Brown sú autori, ktorí vedia neobyčajne pútavo písať a ich knihy doslova a do písmena hltajú milióny čitateľov po celom svete. A ešte sa popri dobrom čítaní niečo zaujímavé dozvedia.

    Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!