Pád do ticha (Touching the Void)

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!

  Svojho kamaráta by som z lana nikdy neodrezal! S týmto pocitom zrejme vchádzajú do kinosály mnohí diváci zvedaví na film Pád do ticha (v origináli Touching the Void).
  Film rozpráva príbeh dvojice mladých Angličanov Simona Yatesa a Joea Simpsona v juhoamerických Andách. V roku 1985 sa rozhodli absolvovať výstup na horu menom Siula Grande. Ak cesta hore bola „brnkačka„, nie nadarmo jeden z hlavných hrdinov v polovici cesty konštatuje: „Nemám rád vrcholy – 80 percent nehôd sa stane pri zostupe„. Cestou dolu sa Joe šmykol tan nešťastne, že si zlomil nohu. Presnejšie povedané – dopadol na vystretú nohu a vlastná hmotnosť spolu s ťažkou batožinou mu rozmiaždila jabĺčko…
  Simon krátko zvažoval, že parťáka nechá tam a smteľník nechápe, ako ho čosi také mohlo napadnúť. Kamera odchádza od hrdinov príbehu a vtedy človek vidí, aká cesta ich ešte čaká – medzi nimi a horou je výrazne väčší nepomer, ako medzi mravcom a veľkým lesným mraveniskom. Aj keď si obaja boli vedomí, že cestu späť v zlom počasí spoločne nemôžu prežiť, Simon si pripol Joea na lano a pomáhal kamarátovi dolu. V jednej chvíli sa však pod Joem objaviľ ľad, po ktorom skĺzol a zrazu ostal visieť vo vzduchu – k Simonovi to mal 80 metrov smerom hore, pod sebou 20 metrová diera. So zmrznutými rukami sa Joe neúspešne pokúšal dostať hore.
  Simon v tej chvíli netušil, čo s jeho kamarátom je – najpravdepodobnejší scenár bol, že Joe je mŕtvy. Po 1,5 hodinovom čakaní, ktoré v besniacej búrke pripomínalo večnosť sa Simon rozhodol kamaráta z lana odrezať…
  Film je veľmi sugestívy a autentický, okrem dôveryhodných „autentických“ záberov je dej prekladaný rozprávaním hlavných hrdinov zo štúdia. Silný príbeh, skvelé spracovanie – určite si ho nenechajte ujsť.
  Hodnotenie: 9/10
  IMDB rating: 8.2/10
  Hrajú: Nicholas Aaron, Brendan Mackey a Ollie Ryall a samozrejme
  Simon Yates, Richard Hawking a Joe Simpson (sami seba)

  Réžia: Kevin Macdonald
  Hudba: Alex Heffes
  Dĺžka filmu: 106 min
  Pôvod: UK
  Rok: 2003

  Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť priateľom!